- Reklama -spot_img

Když zrovna řešíte co s autovrakem, pomůže aplikace Kam s ním?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Kam s nimi? – Autovraky


Každý vlastník motorového vozidla se dříve či později musí zabývat otázkou kam s ním, když mu auto nebo motocykl doslouží a stane se z něj takzvaný autovrak…

Zákon o odpadech přitom ukládá, že každé nepojízdné vozidlo musí projít ekologickou likvidací a to pouze u autorizovaných společností. Pokud zrovna řešíte co s autovrakem, pomůže Vám aplikace „Kam s ním?,“ která Vás nasměruje k nejbližšímu autorizovanému zpracovateli autovraků v okolí. Vyhnete se tím navíc pokutě až 20 000 Kč, která hrozí při předání vozidla neoprávněné osobě či při jiném způsobu likvidace.

Likvidace je zdarma a leckde Vám i zaplatí…

Jak tedy postupovat, pokud se chcete zbavit nepojízdného vozidla? Než si autovrak převezme oprávněná osoba, nesmí zůstat na pozemní komunikaci, ani na místě, kde by ohrozilo životní prostředí nebo narušilo estetický vzhled obce či krajiny. Za to opět hrozí pokuta až 20 000 Kč a nepříjemné zjištění, že vozidlo bylo odtaženo.

V aplikaci Kam s ním?“ proto najděte nejbližšího oprávněného zpracovatele autovraků a kontaktujte ho. Domluvíte s ním podrobnosti odtahu, nebo můžete vozidlo odvézt na dané místo vlastními silami. Při předání vozidla potřebujete doklady k vozidlu a občanský průkaz. Pokud není vozidlo napsáno na Vás, připravte si plnou moc a u firemních vozidel výpis z obchodního rejstříku. Není třeba s ním dělat nic dalšího ani ho umývat.

Firma, která vozidlo přebere, Vám musí vystavit doklad o ekologické likvidaci. Ten je potřeba předložit při vyřazení z registru vozidel na dopravním odboru příslušného úřadu spolu s doklady, SPZ a občanským průkazem.

INFOBOX
Aplikace „Kam s ním?“ obsahuje kontakty na 357 autorizovaných zpracovatelů autovraků po celé České republice. Na mapě díky tomu snadno naleznete nejbližšího likvidátora a domluvíte se s ním na převzetí Vašeho vozidla. Potřebujete se kromě autovraku zbavit také starých pneumatik, autobaterií, technického oleje nebo něčeho jiného? Aplikace „Kam s ním?“ Vám poradí, co s jakýmkoliv druhem odpadu.

Dobrou zprávou pro všechny vlastníky ojetých vozidel je, že za ekologickou likvidaci se neplatí. Mnozí zpracovatelé Vám naopak za autovrak zaplatí, přičemž částky za jedno vozidlo se většinou pohybují mezi 1 000 až 3 000 Kč. Navíc existuje možnost získat příspěvek od státu ve výši 30 000 nebo 60 000 korun na nákup nového vozidla. Je proto třeba splnit podmínky stanovené v § 37d zákona č. 185/2001 Sb. Problém může nastat, pokud budete likvidovat neúplné vozidlo, například bez karoserie, převodovky či motoru. V takovém případě může být likvidace zpoplatněna a je lepší se předem informovat v servisu.

Jak probíhá ekologická likvidace a k čemu je dobrá?

Cílem ekologické likvidace vozidel je získat z autovraku původní suroviny a zároveň zabránit nebezpečným látkám, aby znečistily životní prostředí. Každý autovrak totiž kromě kovové konstrukce obsahuje i mnoho plastu, textilu, gumy, kapalin a dalších surovin. Z každého vozidla lze přitom využít okolo 85 % jeho hmotnosti, což jejich zpracovatelům ukládá i zákon. Znovu nesmí být použity jen bezpečnostní prvky, jako jsou pásy, airbagy a brzdové systémy.

Především různé kapaliny a olejové náplně jsou nebezpečným odpadem, který musí být odborně zlikvidován. Těch je vrak při recyklaci zbaven jako prvních. Následně se z něj demontují součástky, které je možné znovu použít. Jednotlivé části vozidla se podle typu materiálu roztřídí a odesílají k dalšímu zpracování, dokud z vozidla nezbyde jen kovová konstrukce. Zbylý kov je slisován, přetaven a využit pro výrobu nových vozidel.

Další možností zpracování autovraku je drcení, při kterém je celé vozidlo rozdrceno na malé součástky. Ty jsou následně třízeny na kovový a nekovový odpad. Tato možnost je ovšem méně ekologická, protože při ní nedojde k opětovnému využití všech materiálů.

Autorka: Kristýna Pavlíčková
Zdroj: www.kamsnim.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace