Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Jen se snažím o to, aby bylo město čisté, bez odpadků

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Náměstkyně primátora Karolína Hrbková viní ze stalkingu Liberečana Henryho Grossmanna. Muže, který radnici neustále upozorňuje na nepořádek v ulicích a političce už do kanceláře dvakrát přinesl pytel s nasbíranými odpadky.

„Už jsem to začala řešit s právníkem i s Bílým kruhem bezpečí. U mě je totiž trochu složitější říci, co je a co není stalking, když jsem veřejně činná osoba. Ale ač jsem dosud z pana Grossmanna neměla strach, tak teď ho už mám,“ upozornila náměstkyně.

Poslední kapkou pro ni bylo náhodné osobní setkání, k němuž došlo na Soukenném náměstí. „Přilepil se na mě, omezil můj osobní prostor. To už je tak blízké setkání, kdy nevíte, jak vám může ublížit. Nevím, jak moc je na mě naštvaný a co má po kapsách. Obávám se, že jeho slovní agresivita může přerůst v osobní útok,“ popsala Hrbková. Podle ní ji pronásleduje a píše jí desítky dopisů.

Henry Grossmann ale tvrdí, že náměstkyni nepronásleduje a o stalkingu nemůže být ani řeč. „Je to nesmysl. Přiznávám, že jsem ji napsal pár mailů, a také vzkazů na Facebook a dvakrát jsem jí volal na služební mobil, jehož číslo je běžně dostupné na webových stránkách města. Telefon mi ale stejně nezvedla. A to, že jsme se potkali je sice pravda, ale já ji jen pozdravil a ona na mě začala křičet, že jsem psychopat. Tak jsem k ní šel blíž a požádal ji, aby mi to zopakovala přímo do očí,“ prohlásil Grossmann.

Nic jsem neprovedl, hájí se muž

Z toho, že by na něj náměstkyně podala trestní oznámení, strach nemá. „Nic jsem neprovedl, jen se snažím o to, aby bylo město čisté, bez odpadků. Před třemi lety se mi úplně převrátil život, teď mám víc času a víc si věcí všímám. Nejdříve jsem začal řešit lokalitu na sídlišti v Rochlici, vadí mi nepořádek kolem popelnic i neposekaná tráva, pak jsem se soustředil i na centrum a celé město,“ upřesnil.

Náměstkyně prý na jeho stížnosti nereagovala, a tak je začal posílat oficiální cestou, přes podatelnu. Každá obsahovala několik desítek bodů. Chtěl, aby mu předložili koncepční řešení zmíněného problému. „Neřeší vůbec příčinu, já nechci jen to, aby tam někdo uklidil, ale aby se to už neopakovalo, aby bylo dost popelnic, aby někdo kontroloval, jestli mají víka, jestli jdou zavřít,“ vyjmenoval.

A aby ho začala brát náměstkyně vážně, jako dar ji přinesl pytle s odpadky. „Sesbíral jsem je v centru města, v jednom případě šlo odpadky posbírané pod Lazebnickým vrchem, což je kousek od radnice. Donesl jsem jí je do kanceláře a nechal je tam,“ přiznává muž.

Podle magistrátu jde o přestupek

Podle Hrbkové řeší nezvyklý dar magistrát jako přestupek. Jde o znečištění veřejného prostoru radnice, za což hrozí Grossmannovi pokuta. On zase na oplátku podal na náměstkyni podnět k řešení na ministerstvo životního prostředí i do kanceláře veřejného ochránce práv.

Na straně své kolegyně stojí i náměstek Jan Korytář. Také on má z Henryho Grossmanna nepříjemné pocity. Nevyčítá mu prý důvod, pro který se na magistrát obrací, ale způsob, jakým si stěžuje.

„Zavalil celý úřad stížnostmi, které jsou mnohdy až nesmyslné. Bohužel, my na všechny musíme reagovat, což je místy opravdu neúnosné. Musí si uvědomit, že některé podněty nelze vyřešit hned,“ uvedl náměstek.

Grossmann je prý i typ člověka, s kterým se nedá moc komunikovat. „Přijde a už má v očích plamenný výraz, vidíte, že ten člověk je trochu mimo. Sice se směje, ale je za tím skrytá agresivita a otázka je, kdy se to překlopí do nějakého otevřeného útoku. Byli bychom rádi, pokud by to začala řešit policie,“dodal Korytář.

Bývalá primátorka Martina Rosenbergová s libereckým aktivistou ale podobné zkušenosti nemá. „Setkala jsme se s ním jednou, když nás upozorňoval na nepořádek na sídlišti, kde bydlí. Vyjeli jsme tam jako pracovní skupina a snažili jsme se na místě vyřešit, co šlo. A strach jsem z něj nikdy neměla, znám ho i z veřejných besed, je velmi aktivní, pokud jsou některé dobrovolné akce na úklid, tak ho tam potkáte, není z těch, co jenom mluví, ale i koná,“ zastala se muže zastupitelka za ČSSD.

„Mám s ním jen dobré zkušenosti. Proč dělá nyní to, co dělá, je jen důsledek toho, že s ním nekomunikují. Pokud by byl stalker, tak pronásledoval už nás,“ dodala.

Zdroj:liberec.idnes.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace