- Reklama -spot_img

Jak se lidé v Libkovicích postavili uhelnému byznysu

50 let Greenpeace: Jak se lidé v Libkovicích postavili uhelnému byznysu a chránili domy vlastními těly

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Po Sametové revoluci byly stanoveny limity těžby hnědého uhlí, které znamenaly hranici, za níž už bagry a rypadla uhelných společností nesměly jít. Limity těžby měly definitivně zamezit bourání obcí a vyhánění lidí z jejich domovů kvůli uhlí. Jednu obec ale nezachránily, protože o zbourání obce rozhodly úřady komunistického Mostecka ještě před listopadem a doly před zahájením bourání vykoupily většinu tamějších domů a pozemků. Nikdo v Podkrušnohoří totiž po desítky let nevěřil, že je možné se všemocným dolům postavit do cesty.

Libkovice u Litvínova byly velkou obcí s řadou místních pracovních příležitostí. Bourání kvůli plánované hlubinné těžbě uhlí začalo dva roky po listopadu 89 na základě rozhodnutí z minulého režimu, které bylo věcně i politicky prokazatelně chybné. Politici a úřady ale nenašli odvahu je změnit, protože touha dolovat převládla i v nové vládě Václava Klause.

Státní doly Hlubina slíbily, že kostel nechají stát, ale v bourání domů pokračovaly. Během několika dní se sjely do Libkovic desítky lidí. Ti pak po tři měsíce bránili vlastními těly domy před rypadly. Kromě zimy museli snést i časté násilí ze strany dělníků demoliční čety. Ačkoli jsme získali odborné podklady svědčící pro zachování obce a vyvinuli velký tlak na politiky a úředníky, ačkoli ministr průmyslu zastavil na několik měsíců bourání a po stupňovaném násilí pracovníků dolů odvolal jejich ředitele, Libkovice nakonec padly. Nepodařilo se je zachránit ani navzdory podpoře odborníků a známých osobností v čele s prezidentem Václavem Havlem.

Václav Havel v Libkovicích (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Vesnice byla zbourána zbytečně – důl, který plánoval pod obcí hlubinnou těžbu, byl o deset let později uzavřen. Oběť Libkovic ale měla smysl. Obec se stala symbolem neudržitelného ničení Podkrušnohoří, arogance důlní lobby, špatné energetické politiky státu, selhání politiků a nefungující demokracie, ale zároveň i příkladem, že vždy stojí za to přinést svědectví z míst, kde je ničena příroda i lidské zdraví, svoboda a důstojnost. Radikální občanská obrana Libkovic sjednotila ekologické organizace a přinesla jim řadu zkušeností, které mohly zúročit ve své další práci.

Libkovice se staly mementem, které určitě napomohlo tomu, že další obce ohrožené až donedávna těžbou uhlí a tlakem na prolamování těžebních limitů – především Horní Jiřetín a Černice, dnes mohou stát, rozvíjet se a být v bezpečí.

Autor: Jan Piňos je bývalý vedoucí kampaně za záchranu Libkovic a později programový ředitel v Greenpeace Česká republika.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace