Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.
Nová data o odlesňování amazonského pralesa ukazují, že jen za letošní rok v Brazílii shořely pralesy, savany a lesy na ploše, která se téměř rovná trojnásobku rozlohy České republiky. Na hrozivý vývoj upozorňuje mimo jiné i nové animované video organizace Greenpeace, které navazuje na předloňský virální hit, v němž hlavní roli hrál orangutan Rang Tan. Českou verzi videa Mám v kuchyni příšeru namluvila herečka Aňa Geislerová, která se o téma ničení pralesů dlouhodobě zajímá.
Video Mám v kuchyni příšeru začíná jako hororový příběh, ale v závěru se v něm objeví naděje. Vypráví příběh malého kluka, který se v přítmí vlastního domova dozvídá o problémech, jimž čelí amazonský prales od hrozivě vypadajícího, ale dobrotivého jaguára. Díky němu hlavní hrdina zjistí, že za kácení a vypalování pralesů v Amazonii může globální nadspotřeba masa, protože panenská příroda ustupuje pastvinám či plantážím na krmnou sóju pro hospodářská zvířata. Například v oblasti Pantalan je nyní v ohrožení 600 ze zhruba 2000 jaguárů, kteří zde žijí, proto ve videu v jedné z hlavních rolí vystupuje právě jaguár.
Video pro Greenpeace připravila britská kreativní agentura Mother a produkovalo ji studio Cartoon Saloon, které bylo čtyřikrát nominované na Oscara. Jeho vznik podpořila kampaň Meat Free Monday, kterou spustil slavný hudebník a bývalý člen skupiny The Beatles Paul McCartney se svými dcerami Stellou a Mary a která upozorňuje na negativní dopady masného průmyslu na životní prostředí. Na ty dlouhodobě upozorňuje i česká pobočka organizace Greenpeace, naposledy ve svých projektech Máš na míň a EKOvýzva.
Ničení pralesů v Jižní Americe má i řadu negativních dopadů na místní domorodé obyvatele. Mnohdy jsou násilně napadáni těžaři dřeva či zemědělskými korporacemi, které ilegálně zabírají jejich půdu.
V současné době je světová nadspotřeba masa opět tím nejčastějším důvodem pro odlesňování pralesů, a vystřídala tak ve vedení globální poptávku po palmovém oleji, která decimuje pralesy především v Indonésii. Na problematiku palmového oleje upozorňovala organizace Greenpeace mimo jiné přede dvěma lety v podobném videu o orangutanovi Rang Tanovi, jehož české verzi propůjčila hlas herečka Klára Issová.
Herečka Aňa Geislerová říká: “Letos jsme ztratili obrovskou plochu amazonských deštných pralesů. Je to domov původních obyvatel a přibližně 30 % druhů živočichů a rostlin, které dosud známe. Za tímto ničením stojí společnosti zabývající se produkcí masa, které odlesňují tento křehký ekosystém pro pastvu dobytka a pěstování krmné sóji pro hospodářská zvířata. A každý rok se to zhoršuje. Společně s Greenpeace jsme proto připravili krátký, ale neuvěřitelně silný animovaný spot, který vypráví příběh ničení Amazonie očima jaguára.”
Jan Freidinger z Greenpeace říká: “Nejúčinnějším způsobem, jak chránit Amazonii a další cenné ekosystémy i z Česka, je zakázat prodej produktů, které jsou spojeny s odlesňováním. Nyní je obrovská šance prosadit zákon v celé EU, který to nařídí a pomůže chránit Amazonii a všechny ostatní lesy a ekosystémy po celém světě! Evropská komise spustila veřejnou konzultaci, kde se k návrhu může každý vyjádřit a přispět k tomu, aby produkty devastující Amazonii zmizely z Evropského trhu. Greenpeace se do konzultace samozřejmě zapojuje a vede evropskou kampaň za zákaz dovozu problematických produktů.”
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.