- Reklama -spot_img

Glogal circulary economy leader a jeho konference ZERO WASTE summit

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Probudit se je lehké, vstát je mnohem těžší

Od začátku mé podnikatelské cesty, kterou jsem začal, když mi bylo 42 let, jsem tušil, že součástí mé cesty budou i přednášky a workshopy. I na téma problematiky zero waste. V mých očích totiž patří se vzdělávat. Vzdělání, míněno kvalitní a praktické je nutné, aby bylo vnímáno jako průnik všemi vrstvami a procesy světa bez odpadů a plýtvání.

Dnes jsem jel do práce již ve čtyři hodiny ráno. Čekala mne další nakládka kamionu použitými kabelovými cívkami, ovšem nedalo mi to a využil jsem možnosti si v práci zdřímnout poté, co jsem udělal to, co bylo třeba udělat, než odjedu nakládat.

Svůj vnitřní budík jsem nastavil na šestou a on mne probudil v 5:55, než jsem však skutečně vstal, bylo 06:30 a já byl překvapen. Protože čas mezi probuzením a uvědoměním si souvisejícím s akcí byl neuvěřitelně dlouhý. Tato skutečnost mi běžela hlavou celé ráno, celou nakládku. Já věděl, že dokud ji nebudu sdílet ve formě dalšího příspěvku, bude mou hlavu plnit i dál.

Už jsem podobnou situaci zažil, a nejen jednou. Vím, že tlak není pouhou náhodou, znamená totiž, že myšlenka je důležitá a souvisí s cílem k němuž mířím.

Když jsem z nakládky kabelových cívek přijel zpět, čekala mne v e-mailu, kromě mnoha jiných i zpráva od člena mé profesní sítě.

„INVESTICE DO ŘEČI JE 15.000 USD“

Zcela jsem nechápal, a proto jsem se dotázal na upřesnění. Toto zaznělo následovně.

„BUDETE-LI CHTÍT VYSTOUPIT JAKO MLUVČÍ NA NAŠÍ KONFERENCI, BUDE VÁS TO STÁT 15.000 USD“

Jen upřesním, že v den, kdy jsem zprávu obdržel, byl kurz dolaru dle ČNB 22,792 Kč to znamená, že nabídka zněla – chcete-li mít 20 minutovou přednášku v rámci konference týkající se udržitelného rozvoje, pořádanou organizací činnou v cirkulární ekonomice musíte si své místo koupit za 341.880,-Kč. To znamená, že každá minuta by mne stála 17.094,-Kč. To bez vedlejších nákladů k nimž patří let do USA a zpět, ubytování, víza a další maličkosti.

Poděkoval jsem, odmítl a popřál úspěšnou konferenci

Prostředky na svůj život, práci a rozvoj projektu budování světa bez odpadu a plýtvání si totiž vydělávám prací. Za odvedenou práci dostávám dohodnutou odměnu, která je vyplácena na základě vystavené faktury, a to vždy až po realizaci.

Člověk, který mi možnost nabízel má na svém profilu funkci „GLOBAL CIRCULAR ECONOMY LEADER“ a jeho konference se jmenuje ZERO WASTE SUMMIT. Myslím, že i přesto, že jeho profilové stránce vévodí ruce špinavé od práce, moc často s nimi fyzicky nepracoval. Celý svůj profesní život totiž strávil v bankovnictví a peněžním sektoru.

Snad i proto nepochopil že schopnost dělit se o zisk je základem dlouhodobé a udržitelné spolupráce. Zatímco ode mne chtěl 15.000 dolarů, lístky účastníky budou stát 499 – 1599 USD a to dle rozsahu jejich pobytu, konference je totiž třídenní.

Důvodem, proč to všechno zmiňuji je úzká souvislost s probuzením a uvědoměním

Organizátor se probudil. K uvědomění však má ještě dlouhou cestu.

A s ohledem na to, jak rychle ukončil naši komunikaci k tématu, bych očekával, že k němu ještě dlouho nedojde. Stejně jako mnozí další experti nejen cirkulární ekonomiky, kterým nepřijde divné, že ani po půl století od představení, zůstává cirkulární ekonomika jen v kuloárech a na papíře, či displeji, ale v praxi na ni nenarazíte.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace