- Reklama -spot_img

Firma skladovala odpady ve zcela přeplněném zařízení.

Skoro půlmilionová pokuta za to, že odpadovou firmu nezajímá odpad

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Část směsi stavebních, demoličních odpadů a zemin, uložená bez potřebného souhlasu. V roce 2016 totiž Krajský úřad Jihomoravského kraje rozhodl neprodloužit firmě Odycer, která provozovala „Zařízení ke sběru a využívání odpadů“ na pozemku v Tovární ulici v Brně, platnost souhlasu k jeho dalšímu provozu. Důvod byl pochopitelný – zařízení bylo odpady zcela přeplněné. Přes zákaz skladování odpadu ho společnost Odycer neodstranila, což ji bude stát pokutu ve výši 400 tisíc korun. Rozhodnutí České inspekce životního prostředí o pokutě v této výši nabylo právní moci 23. listopadu 2021.

Společnost Odycer od roku 2017 (kdy jí ČIŽP stanovila sjednat nápravu a odpady odstranit) část z původního množství stavebních a demoličních odpadů recyklovala nebo přetřídila do formy recyklátu. Zbývající část odpadů v množství necelých 24 tisíc tun ale zůstala na místě, a to i přesto, že inspekce společnosti dvakrát prodloužila lhůtu pro odstranění zbývajících odpadů. Směs stavebních a demoličních odpadů a zemin dosahovala na hromadě výšky až 25 metrů. „Firma měla více než 3 roky na to, aby odpady ze zařízení, které dříve provozovala, odstranila. Jednalo se o dostatečně dlouhou dobu,“ uvedl vedoucí oddělení odpadového hospodářství oblastního inspektorátu Brno Petr Musil. K tomu je třeba ještě dodat, že byl velký problém komunikovat se zástupci firmy, kteří se ani nedostavili k ohlášené kontrole, za což jim byla v září 2021 uložena pokuta ve výši 100 tisíc korun.

Při stanovování výše pokuty brala inspekce v potaz také skutečnost, že společnosti Odycer jakožto provozovateli zmiňovaného zařízení uložila jednu pokutu již v roce 2015 ve výši 500 tisíc korun za to, že překročila povolenou okamžitou kapacitu tohoto zařízení. Firma přitom podniká v oblasti nakládání s odpady již od roku 1997 (v letech 2003 – 2020 pod názvem RECYDO ULEHLA s.r.o.) a měla by být odborně způsobilá, aby odpady skladovala a zpracovávala v souladu s platnou legislativou. Povinnost nakládat s odpadem pouze v řádně povoleném zařízení k tomu určeném stanovuje zákon o odpadech, který je mimo jiné důležitým prostředkem a nástrojem pro omezení rizik pro životní prostředí plynoucích z provozu takového zařízení.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace