- Reklama -spot_img

Elektřinu ze slunce využívá stále více domácností.

Úplná energetická soběstačnost je ale nadále spíše výjimkou

Aktuálně

Martin Bořil
Martin Bořil
Zkušenosti z mediálního světa začal sbírat v roce 2009 v redakci MF DNES a iDNES.cz, kde stál u zrodu online regionálního zpravodajství. Editorské a redaktorské zkušenosti zúročil i po svém vstupu do světa PR. Do agentury Lesensky.cz nastoupil v září 2016. V PR týmu zaštiťuje kampaně pro klienty z oblasti energetiky, marketingu a IT. Volný čas Martin rád tráví se svými syny Vítkem a Edou, podívá se ale také na dobrý film, rád vezme do ruky zajímavou knihu nebo si zahraje online karetní hru Hearthstone.

Obliba fotovoltaických řešení na rodinných domech v posledních letech i díky dotačním programům neustále roste. Jen za první letošní půlrok přibylo v Česku podle Solární asociace přes 3 100 takových projektů. Zatímco s energeticky zcela soběstačným bydlením se podle odborníků budeme i nadále setkávat spíše ojediněle, podíl lokální produkce energie, ale i její sdílení napříč komunitou bude posilovat. Přispět by k tomu měly i projekty spočívající v modernizaci distribučních soustav na takzvané Smart Grids.

Podle statistik Solární asociace za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo v Česku celkem 3 859 nových projektů využívajících fotovoltaiku s kombinovaným výkonem 25,2 megawattu. Drtivá většina těchto projektů pak měla výkon menší než deset kilowattů a jednalo se především o řešení na střechách rodinných domů. „Instalace na rodinných domech vznikají hlavně v rámci úspěšného programu Nová zelená úsporám (NZÚ), díky němuž vyrostlo v prvním pololetí roku 2021 v Česku celkem 3 162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16,1 megawatt-peaku,“ uvádí na svém webu Solární asociace.

Tempo instalace domácích fotovoltaických řešení v posledních letech stále zrychluje. Podle Solární asociace překonává instalovaný výkon v tomto segmentu za první dva kvartály letošního roku celkový součet za roky 2016–2018 a blíží se i celkovému součtu za rok 2020. Zvyšuje se také podíl projektů s domácí baterií. Ten u domácích projektů meziročně vzrostl z 55 procent na 68 procent, v Praze dokonce na 80 procent.

Tento trend potvrzuje i Petr Maule, výkonný ředitel České fotovoltaické asociace. „Rozvoj malých střešních instalací prožívá nejrychleji rostoucí období svého rozvoje od roku 2014. Při srovnání prvního pololetí roku 2021 a stejného období minulého roku jde o přibližně 85procentní nárůst počtu těchto instalací. V počtech instalací za několik posledních let převažují hybridní řešení s elektrickou akumulací. Novinkou může být využití výkonově i kapacitně větších systémů určených k dobíjení elektrických vozidel,“ říká Petr Maule.

Pro většinu domácností je fotovoltaika finanční úsporou, úplná soběstačnost je spíše výjimkou

Z hlediska využití energie získané ze slunce převažuje model, kdy fotovoltaické řešení sníží domácnosti celkové náklady na elektřinu. Typickým příkladem je využívání energie k ohřevu vody, v případě větších přebytků pak i k napájení dalších zařízení v domácnosti. V případě komplexnějšího řešení využívajícího i bateriové úložiště lze vyrobenou energii využívat i v době, kdy již fotovoltaika elektřinu nevyrábí – typicky v noci nebo během chladnějších měsíců, kdy slunce tolik nesvítí.

Úplné pokrytí spotřeby elektrické energie v domácnosti je však zatím spíše výjimkou. Takzvané ostrovní domy, které nejsou napojeny na sítě a k provozu využívají výhradně vlastních zdrojů, sice v našich podmínkách vznikají, jedná se ale o ojedinělé a unikátní projekty. Podle Petra Mauleho z České fotovoltaické asociace takové řešení pro většinu spotřebitelů ani není vhodné.

„Pokrytí celkové spotřeby elektřiny jen a pouze za pomoci ostrovního provozu je věc zcela ojedinělá. V zásadě jsou nutné dvě podmínky, které umí nebo chce splnit pouze velmi malá množina lidí. Prvním požadavkem je omezení spotřeby elektřiny jen a pouze na nejnutnější spotřebiče, druhým je vysoká finanční náročnost tohoto izolovaného – ostrovního – systému. Hlavním důvodem je někdy až šestkrát nižší výroba elektřiny v zimě, čímž se z ní stává nedostatkové zboží,“ vysvětluje Petr Maule.

Výroba a sdílení elektřiny v rámci komunit a „chytrých čtvrtí“

Zatímco ostrovní řešení tak budou zřejmě i v následujících letech spíše ojedinělá, lze očekávat, že trend využívání energie ze slunce pro pokrytí části spotřeby bude posilovat stále více. S modernizací stávajících distribučních soustav se navíc možnosti v této oblasti značně rozšíří.

„Budování takzvaných Smart Grids je pro větší zapojení obnovitelných zdrojů energie zásadní. V rámci malých fotovoltaických řešení umožní chytré distribuční soustavy nejen lepší kontrolu a plánování spotřeby u jednotlivých domácností, ale zejména sdílení energie v rámci komunit či celých chytrých čtvrtí,“ říká Miroslav Kopt, vedoucí útvaru Strategických projektů EG.D, které spolu se Západoslovenskou distribučnou (ZSD) již s modernizací distribučních soustav v části Česka a Slovenska začalo v rámci projektu ACON.

„Obnovitelné zdroje energie jsou na rozdíl od těch konvenčních hůře předvídatelné. Fotovoltaické elektrárny, podobně jako ty větrné, jsou závislé na počasí a jejich výkon se tak nedá přesně předpovědět. Zapojení chytrých technologií – zejména real-time komunikace v rámci distribuční soustavy a chytrých prvků, jako jsou smart metery u samotných spotřebitelů – umožní distribuci energie v rámci celé distribuční soustavy optimalizovat a efektivně řídit,“ dodává Stanislava Sádovská, projektový manažer ZSD pro implementaci projektu ACON.

Význam budování chytrých sítí v kontextu malých výrobců energie potvrzuje i Pavel Hrzina z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT: „Aktivní zákazník energetické sítě, který energii vyrábí i spotřebovává, chytré sítě nezbytně potřebuje. Umožní mu totiž vhodně nakládat s případnými přebytky energie. Je to proto, že základní úrovní chytrých sítí je chytré měření, a bez možnosti kvalitně a ‚chytře‘ měřit toky energie u každého z prosumerů se funkční energetika jednadvacátého století vybudovat nedá.“

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
- Reklama -

Aktuálně

1 komentář

  1. Se divím, že toho není ještě víc, ale není konec roku, tak to určitě ještě naskáče. Ty podmínky jsou teď mnohem lepší pro pořízení vlastní fotovoltaiky. Jsem rád, že jsem s tím nějaký rok počkal i třeba teďka kvůli tý možnosti nechat přebytek posílat do sítě, což mám dojem, že dřív taky nebylo úplně možný, ale nejsem si tím jist. Už i víc firem to teďka vykupuje a podmínky se lepší, ode mě to teď berou u bezdodavatele s cenou podle trhu a je to lepší při tom mym množství. I na tohle lidi teďka uslyší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace