- Reklama -spot_img

Dojde k přelomu v recyklování plastů? Objev českých vědců jde do výroby

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Nová technologie na využití netříděných odpadních PET lahví, kterou vymysleli čeští vědci, se začne používat ve zkušební výrobě. Ústav chemických procesů Akademie věd ČR ji nechal patentovat a uzavřel smlouvu se zahraniční firmou, která buduje v Polsku závod na zpracování 10 000 tun odpadního produktu ročně. Unikátní technologie produkuje materiál, jenž se může znovu využít pro zdravotně nezávadnou výrobu plastů, například v potravinářství, řekl ČTK spoluautor objevu, předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Unikátní technologie produkuje materiál, jenž se může znovu využít pro zdravotně nezávadnou výrobu plastů, například v potravinářství, řekl ČTK spoluautor objevu, předseda AV ČR Jiří Drahoš.Technologie nepotřebuje striktně vytříděný plastový odpad, jako jsou například čisté PET lahve bez zátek. „Výjimečnost spočívá v tom, že technologie poskytuje výchozí produkt, z něhož se vyrábí PET lahve, to je čistou kyselinu tereftalovou,“ uvedl Drahoš. Technologie je podle vědců velmi ekonomická a mohou se díky ní opět vyrábět lahve pro humánní použití.

Až několikeré využití

Materiál z PET lahve nebo plastového odpadu se tak může využít i několikrát. „Samozřejmě není to perpetuum mobile, to v přírodě ani technologiích neexistuje. Musí se do toho investovat chemikálie a energie na mikrovlnné tavení. V zásadě je to postup, který vede k opětovné výrobě PET lahve, jež se zase použije,“ poznamenal Drahoš. Podle něj se tak ukázkově propojil základní výzkum s aplikovaným i průmyslovou výrobou.Ústav chemických procesů AV ČR má na kontě celou řadu mezinárodních patentů, například na mikrovlnné tavení skla nebo sušení knih a zatopených materiálů.Smlouvu na PET technologii uzavřel s firmou NRT Polska, patent mu vynesl pět miliónů korun. Firma začne produkovat kyselinu tereftalovou z odpadu zhruba za jeden rok. Jde zatím o pokusný provoz. Další rozšíření technologie závisí na vývoji ceny odpadního PET na světových trzích.

Zdroj: Lidovky.cz
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace