Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Až 99% nebezpečného odpadu skončí na běžných skládkách

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.
Až 99 procent nebezpečného odpadu končí na skládkách podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bez poplatku. Skládkaři totiž využívají měkkého zákona a odpad vykazují jako materiál na úpravy skládky.

Vyplývá to z kontrol výběru poplatků a pokut v letech 2007 až 2011, které úřad provedl. Navíc je vybírání peněz za odpad příliš komplikované, sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková. Reakci ministerstva životního prostředí ČTK shání.

Úřad prověřoval od července 2012 do letošního ledna výběr poplatků a pokut za ukládání nebezpečného odpadu. Zaměřil se na 14 vybraných skládek z celého Česka, ministerstvo životního prostředí, Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) a Státní fond životního prostředí (SFŽP).

Poplatek za nebezpečný odpad se dělí na základní složku pro obce a rizikovou složku, kterou dostává SFŽP. „I když sazba rizikové složky vzrostla v roce 2009 z 3300 na 4500 korun za tunu, příjem z této složky klesl mezi roky 2007 až 2011 téměř o polovinu, ze 107,8 na 59,2 milionu korun ročně,“ sdělila Málková.

„Důvodem je mimo jiné to, že zákon umožňuje ukládat nebezpečný odpad na skládky jako takzvaný technologický materiál na zajištění skládky a na terénní úpravy. Tyto kategorie jsou přitom od poplatků osvobozené,“ uvedla mluvčí NKÚ. V roce 2011 bylo osvobozeno od poplatků dokonce 98,5 procenta nebezpečného odpadu uloženého na kontrolovaných skládkách. Přitom peníze z poplatků mají sloužit SFŽP na ochranu životního prostředí.

Navíc je podle kontrolorů samotné vybírání poplatků či pokut za uložení nebezpečného odpadu příliš komplikované. Přestože riziková složka jde na účet SFŽP, sám fond nemůže výběr sledovat a kontrolovat. Kontrolu mají v rukou jen obce jako příjemci základní složky poplatku. Případné porušení předpisů pak pokutuje ČIŽP, ale když sankci někdo nezaplatí, vymáhá ji celní úřad. Příjemci peněz z vymožených pokut jsou ale opět SFŽP a obce.

Kontroloři doporučují stanovit limit pro ukládání

„NKÚ doporučuje přehodnotit nejen zákon o odpadech, ale i kompetence zainteresovaných orgánů,“ sdělila mluvčí úřadu. „Kontroloři také doporučují jednoznačně stanovit limit pro ukládání nebezpečných odpadů na skládky bez poplatku,“ doplnila.

NKÚ našel i další nedostatky, které ztěžují bezpečné skladování odpadů.

Podle zákona například mohou ročně využít provozovatelé skládek na úpravy jen čtvrtinu objemu všech odpadů. Jenže odpad přijímají skládky v tunách, tedy váhových jednotkách, a pro přepočet na objemové jednotky není stanoven jednotný postup. To dává podle NKÚ skládkařům možnost uložit velké množství nebezpečného odpadu jako nezpoplatněný materiál pro úpravy.

Ministerstvo, které má mít hlavní dozor nad nakládáním s odpady, také nedostává informace o kontrolách prováděných kraji a obcemi. „Zákon obcím ani krajským úřadům neukládá povinnost informovat ministerstvo o provedených kontrolách ani jejich výsledcích,“ upozornil NKÚ. Ani SFŽP neměl k dispozici údaje o kontrolách. Kvůli tomu se v roce 2010 státní instituce dohodly, že fond bude muset nově vyhodnocovat kontroly příjmů z poplatků za odpad či provádět průběžné analýzy výsledků kontrol. „Tato dohoda však nemůže nahradit potřebnou právní úpravu,“ uvedl NKÚ.

Zdroj: Lidovky.cz
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace