Město Bratislava s městskou společností OLO ve spolupráci s bratislavskou technologickou společností Sensoneo spouštějí projekt zaměřený na digitalizaci a zefektivnění svozu odpadu. Projekt se realizuje s podporou grantu Evropské rady pro inovace, který společnost Sensoneo získala v létě 2020 pro plošné nasazení svého řešení pro demonstraci jeho environmentálních a ekonomických benefitů. Realizace bude probíhat v několika etapách do dubna 2022. Město od projektu očekává úspory v najetých kilometrech i vyprodukovaných emisích, jakož i možnost včas zasáhnout v případě přeplněných nádob: „Pro obyvatelky a obyvatele Bratislavy to znamená čistější veřejná prostranství a zefektivnění svozové služby,“ Katarína Rajčanová, mluvčí města.
Projekt zahrnuje
-
Digitalizaci a pasportizaci 85 tisíc odpadových nádob technologií RFID
-
Nasazení 1753 senzorů na monitorování polozapuštěných kontejnerů a kontejnerů na sklo
-
Nasazení nástroje WatchDog na všech 92 svozových vozidel pro automatickou identifikaci nádob a pytlů oprávněných ke sběru, evidenci výsypu jednotlivých nádob a transparentní záznam realizovaných tras
-
Svoz monitorovaného odpadu podle reálné potřeby optimalizovanými trasami využitím navigační aplikace Sensoneo pro specifické potřeby svozových vozidel
-
Otestování přínosů dynamického svozu pro úspory v najetých kilometrech a vyprodukovaných emisích
-
Otestování nástroje na vyhodnocení kvality třídění a nástroje pro automatické zaznamenávání zaplnění nádob v čase výsypu
INOVATIVNOST PROJEKTU
Nasazování smart technologií při správě a svozu odpadu je v globálním měřítku zatím pouze na vzestupu – i světové metropole jsou ve využívání těchto technologií v počátcích. Bratislava by tak byla prvním městem s referencí takového rozsahu, která navíc pokrývá hned několik oblastí najednou – digitalizaci infrastruktury, automatickou evidenci výsypů i monitorování pro účely dynamického svozu.
„Spolupráce se slovenským hlavním městem je logickým a přirozeným vyústěním s ohledem na zaměření našich technologií a příležitost, kterou jsme díky grantu získali. Děkujeme městu Bratislava a společnosti OLO za důvěru a aktivní zájem o inovace v oblasti správy a svozu odpadu. Věříme, že se nám společně podaří posunout management odpadů na vyšší úroveň, zefektivnit jeho proces a v konečném důsledku pozitivně zviditelnit město,“ Tomáš Vincze, manažer EIC projektu ve společnosti Sensoneo.
FÁZE PROJEKTU
První z plánovaných aktivit je digitalizace a pasportizace odpadových nádob, která se spustí v květnu. O jednotlivých etapách pasportizace bude OLO průběžně informovat dotyčné městské části a jejich obyvatele, přičemž jako první se budou pasportizovat nádoby ve skladových prostorech. OLO pro tento účel využije Sensoneo Pasportizační aplikaci, která reflektuje specifické potřeby pracovníků OLO – jako například zaznamenávání dostupnosti, tedy potřebu odemykání či vzájemnou vzdálenost.
Elektronická evidence odpadů a odpadových nádob je v souladu s dokumentem Strategie nakládání s komunálními odpady ve městě Bratislava s cílem přechodu na oběhové hospodářství pro roky 2021 – 2026: „Cílem města je mít exaktní data o množství odpadů, které obyvatelé vyprodukují. Tato data se následně promítnou do statistik na úrovni obyvatelů/poplatníků. Každá sběrná nádoba nebo pytel ve městě budou označeny (QR kódem, RFID štítkem) a pomocí sběrové techniky bude zaznamenán jejich výsyp,“ hovoří Ivana Maleš, spoluautorka tohoto městského dokumentu.