- Reklama -spot_img

Cíle sběru a recyklace plastových nápojových lahví nebo plechovek

Požadavek na povinné cíle sběru nápojových kartonů má konečně šanci

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Máme stanoveny cíle na sběr a recyklaci plastových nápojových lahví nebo plechovek, ovšem ne na nápojové kartony. Výrobci nápojů a potravin už nějakou dobu volají o nápravu a nyní je zde příležitost, jak svůj požadavek prosadit.

Nápojové kartony jsou udržitelné a nezbytné obalové řešení umožňující bezpečnou přepravu, skladování a používání citlivých produktů, jako je mléko, rostlinné produkty a šťávy. Do nápojových kartonů se v EU balí odhadem 75 % mléka a 59 % džusů. Jejich složení a lehkost umožňují snadný transport a dlouhou životnost. Nápojové kartony mají nejnižší uhlíkovou stopu ve své kategorii mléka a džusů, jak prokázalo několik studií LCA, včetně nevládních organizací.

Aliance pro nápojové kartony a životní prostředí (ACE) využije legislativního procesu Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) a požaduje doplnit do návrhu PPWR povinné cíle pro sběr nápojových kartonů na úrovni minimálně 90 %. Prvním krokem pro co nejvyšší recyklaci je maximální sběr. Povinný cíl sběru by zajistil předvídatelné toky obalového odpadu, které by motivovaly investice do recyklační infrastruktury a technologií.

Výrobci dále požadují výjimku z cílů opětovného použití pro mikrobiologicky citlivé produkty. Jsou to výrobky, které si nemohou udržet svou kvalitu přidáním konzervačních látek, musí být zabaleny do aseptických obalů, aby byla zachována hygienická a nutriční hodnota produktu. To je důležité zejména u výrobků s dlouhou trvanlivostí.

Návrh PPWR dále definuje cíle povinného recyklovaného obsahu pro obaly citlivé na kontakt, a to 10 % a 50 % do roku 2030 a 2040. Členové ACE by rádi zahrnuli recyklovaný plast do svých kartonů za předpokladu, že budou dostupné na trhu za ekonomicky únosnou cenu a budou povoleny k použití v obalech přicházejících do styku s potravinami. Tyto dvě podmínky nejsou v současné době plněny. ACE očekává, že ambiciózní cíle týkající se recyklovaného obsahu zahrnuté v PPWR učiní dostupnost na trhu ještě náročnější, a proto vyzývá Evropskou komisi, aby znovu posoudila tržní dostupnost takového recyklovaného obsahu před prosazením navržených cílů.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace