- Reklama -spot_img

Chytrá lavička za 280.000 Kč uschla, chamtivostí nebo hloupostí?

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Titulek na iDNES mne přivedl, spolu s několika dalšími k publikaci příspěvku k tématu systémové prevence vzniku odpadu. Důvod je prostý, chytrá lavička hloupé uživatele učiní být ještě hloupější. Stejně jako chytrý telefon, hodinky, domácnost nebo automobil.

Tímto nemám zájem nikoho napadat, sám chytrý mobil vlastním již několik let, jen jsem se díky telefonu moudrému, kterým byla a je NOKIA 6310i naučil, jak moudře chytrý telefon používat, tak aby se mi stal dobrým pomocníkem, a ne špatným pánem.

CHYTRÁ LAVIČKA USCHLA, resp. CHYTRÁ LAVIČKA SE ZAHRADOU V PRAZE 6 USCHLA, NEMÁ SE O NI KDO STARAT

Titulek stejně alarmující jako ZASTÁNCI KÁCENÍ NA ŠUMAVĚ JSOU PŘÍZNIVCI ZEMANA A ZIMOLY. PROTI NIM ALE STOJÍ CELÉ VĚDECKÉ TÝMY

Nebo LESŮM ČR UKOUSL KŮROVEC 90% ZISKU

Ač to tak nevypadá mají všechny články dva společné jmenovatele. Jsou jimi chamtivost a hloupost.

Jsou to sestry a většinou se jedna nevydává na cestu bez druhé. Město, které dle svých politiků disponuje nekonečnou pokladnicí, ve které je stále dost peněz.  Nakoupilo a samozřejmě, že ne pro sebe, ale pro své chytré občany, ještě chytřejší lavičky. To v ceně 280.000,-Kč za jeden kus.

Jejich chytrost je dána tím, že je do nich připojeno elektrické vedení. Některé podpořené solárním modulem, které dokáží dobíjet chytré přístroje bez kterých se chytrý člověk neobejde.

Některé chytré lavičky, byly doplněny chytrými vertikálními zahradami, které chytře budou chytré obyvatele chránit. Osvěžovat a jejich chytrým displejům budou poskytovat stín, aby si mohli chytří obyvatelé přečíst něco chytrého.

Dodavatel těchto chytrých řešení s radostí, tak chytře dodal požadované předražené položky. Jen zapomněl říci chytrým radním, že ani sebechytřejší rostliny v centru „chytrého“ města, nedokáží sami vzít konev a dojít si pro vodu. Pokud jsem si dobře všiml, Trifid vysazen nebyl.

Se zástupci chytré Prahy jsem se měl možnost setkat v době své účasti na hackatonu čisté dopravy, kde jsem představil ekonomicky výhodné řešení, které na jedno cvaknutí dokáže ze „špinavého“ vozu, udělat „čisté“ a to minimálně po dobu přejezdu přes město samotné. To že z pasivních nemocných dokáže udělat aktivní zdravé řidiče se ani nezmiňuji.

S tím, že by projekt mohl vyhrát jsme nepočítali. I to, že ani vítězný ve všech kategoriích tento projekt se taktéž nebude realizovat. To ani několik let poté, co byl představen mne zarazilo hlavně proto, že město a organizátor pořádali další ročníky se stejnými sliby.

Vypadá to, že chytrost se změnila v hrabivost. Cílem tedy není řešení, ale útrata, ze které vždy získá i ten, kdo ji schválil. Je jedno jaký odznáček má na klopě, zdali nosí dredy nebo má hlavu jíž holou. Ba dokonce je i jedno jaké cíle deklaruje. Reálným a jediným cílem je totiž moc spojena s penězi. Ty vždy přitahují všechny, kdo vstupují, a to bez ohledu mají-li málo, či mají-li vystaráno do konce života.

Kůrovec se chová jako peníze, nezajímá ho, jestli vás udělá šťastným, bohatším, či chudším. On si jen bere to, na co má chuť s ohledem na to, že žere stromy a bere si je.

Jen nechytrým může vadit víc ztráta takového profitu, než ztráta lesa a každého stromu v něm. Ten totiž, na rozdíl od peněz, dokáže starost a pomoc vrátit, stejně jako zahrada uprostřed betonu.

Stačí jen málo, často jen trocha vody.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace