- Reklama -spot_img

Biotechnologická společnost znečistila povrchové vody závadnými látkami

Za znečištění povrchových vod závadnými látkami uložila ČIŽP pokutu sto tisíc korun

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Hradci Králové uložili pokutu sto tisíc korun společnosti Contipro, a. s. za porušení zákona o vodách. Firma, která v katastrálním území Dolní Dobrouč vyrábí biotechnologické produkty pro farmaceutický průmysl, znečistila povrchové vody v melioračním kanálu závadnými látkami. Ty následně kontaminovaly potok Dobroučka a řeku Tichá Orlice.

Kontrolu areálu společnosti Contipro, a. s. provedli inspektoři v srpnu 2019. „Voda v melioračním kanálu zapáchala, byla zabarvena do šeda a obsahovala vrstvu usazenin a slizů. Takto znečištěná odtékala do potoku Dobroučka a poté do řeky Tichá Orlice. Následnou kontrolou uvnitř areálu jsme zjistili, že voda v melioračním kanálu u výusti použitých chladících vod je úplně pokryta bílou vrstvou použitého perlitu [Poznámka], který ale nesmí být sypán do povrchových vod. Naopak má být shromážděn v kontejneru a odvezen jako odpad na skládku,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Bílá vrstva perlitu znečistila vodní toky (zdroj ČIŽP)

Analýza odebraných vzorků prokázala výrazné převýšení stanovených hodnot přípustného znečištění povrchových vod. Obviněný při zacházení se závadnými látkami neučinil odpovídající opatření proti jejich úniku do povrchových a podzemních vod, čímž ohrozil jejich kvalitu a porušil tak vodní zákon. „Je nutné dodat, že firma už provedla účinná opatření tak, aby se tato událost nemohla opakovat. Zjištěná znečištění naštěstí výrazně nepoškodila život v dotčených povrchových vodách,“ uvedl Trávníček.

Firma se proti uložené pokutě neodvolala a ta nabyla 12. března 2020 právní moci.

Poznámka: Perlit se ve výrobním procesu výroby kyseliny hyaluronové používá jako filtrační medium k filtraci kyseliny hyaluronové

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace