- Reklama -spot_img

Běžecký závod s principy cirkulární ekonomiky a recyklace

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V Česku se poprvé na světě konal běžecký závod s principy cirkulární ekonomiky, který výrazně sníží produkci odpadu. Cirkularitu v praxi představil Liberec Nature Run v sobotu 5. října. Běžci se budou občerstvovat minerální vodou Mattoni ze speciální edice lahví z 80% recyklovaného PETu (rPET), z nichž se po sesbírání a recyklaci vyrobí lahve nové na další závody.

„Jako dlouholetý partner závodů RunCzech využíváme příležitost ukázat, že námi prosazované heslo „z lahve bude lahev“ je v praxi realizovatelné. Vyvinuli jsme speciální edici lahví Mattoni vyrobenou z 80% rPETu, které po závodě znovu zrecyklujeme a využijeme k výrobě lahví nových se stejnými vlastnostmi. Dosáhneme tak úplné cirkularity plastové lahve a z tohoto i dalších závodů RunCzech učiníme první závody s principy cirkulární ekonomiky ve světovém měřítku,“ uvádí Alessandro Pasquale, CEO Mattoni 1873.

Závod Liberec Nature Run se stane světově prvním běžeckým závodem, který jde v duchu cirkulární ekonomiky. Na občerstvovacích stanicích budou dobrovolníci rozlévat do papírových kelímků minerální vodu Mattoni právě z lahví této speciální edice. Ty budou po skončení závodů sesbírány a použity k výrobě nových lahví se stejnými vlastnostmi i pro další závody.

K tomu, aby se materiál z použitých PET lahví mohl použít k výrobě nové lahve, je zapotřebí získat PET recyklát v potravinářské kvalitě. To významně usnadňuje zavedení zálohového systému na nápojové PET. O ten usiluje iniciativa Zálohujme.cz, k jejímž členům se řadí i RunCzech a společnost Mattoni 1873.

Tímto krokem chceme podpořit aktivity iniciativy Zálohujme.cz a simulací principu zálohového systému názorně veřejnosti ukázat, jak sběr PET lahví i jejich následné zpracování bude fungovat v praxi,“ dodává Alessandro Pasquale.

Jak snížit produkci odpadu při běžeckých závodech, je velké téma posledních let. Organizátoři proto vymýšlí různá ekologická opatření. Samozřejmé jsou bezpapírové (digitální) registrace či nepoužívání jednorázových plastových kelímků. Aby po běžcích nezůstal žádný odpad podél závodních tras, vybíhají také tzv. ploggingové** skupiny, které mají za úkol veškerý odpad vysbírat.

Cirkulární ekonomika je definována jako koncept, ve kterém neexistuje odpad. Bere si inspiraci z přírodních ekosystémů, které jsou založeny na dokonalých a přirozených cyklech organických živin.

Základní principy CE:

  • Čerpání energie z obnovitelných a udržitelných zdrojů
  • Zajištění cirkulace materiálů ve funkčních a nekončících cyklech, kde neztrácejí hodnotu
  • Navrhování produktů a služeb, které nemají negativní dopady na přírodní ekosystémy a lidské zdroje

 Zdroj: zisková zpráva Mattoni

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace