- Reklama -spot_img

ŽIVOT BEZ PLASTŮ?

Aktuálně

Plasty jsou dnes samozřejmou součástí našich životů, od útlého dětství, ve formě hraček, přes dospělost ve formě každodenních potřeb, až po stáří ve formě přístrojů a léků. Život bez plastů si jen stěží dokážeme představit.

Avšak, plasty jako takové začínají být (pomalu, ale jistě) problémem v dnešním světě.

Na výrobu plastů je potřeba přeměn ropy a dalších chemických látek, za kterých vznikají toxické plyny a jiné, životu nepříznivé látky. Výsledkem je klasický plast, který se rozloží zhruba za 100 let. Pokud se tento materiál dál zpracovává, vzniká polystyrén, u kterého je jeho rozklad předpokládán až na 10 000 let.

Náhrada?

Vzhledem k tomu, že zásoby ropy celosvětově klesají, její cena vzrůstá a brzy se lidstvo bude muset poohlédnout po nějakém jiném řešení. Jedním takovým možným řešením by mohl být bioplast. Bioplast se svými vlastnostmi (pružností, tvrdostí, průhledností, ohebností aj.) velmi podobá klasickému plastu, je však vyroben z biomasy, a tudíž jej lze biologicky degradovat (tz.: rozložit v přírodě).

Stejné vlastnosti, ekologičtější, lepší do budoucna

Bioplast se vyrábí ze škrobu některých hospodářských plodin, jako jsou kukuřice, řepa, či pšenice. Aby se škrob přeměnil na bioplast, je nutné jej vystavit vysokým teplotám a pomocí izolace z něj získat glukózu. Kvašením je z glukózy získána kyselina mléčná a později kyselina polymléčná tzv. „PLA“.

Pro výrobu tohoto produktů se dají použít stejné přístroje jako pro výrobu klasických plastů, s tím rozdílem, že výroba bioplastů je až o 65% energeticky méně náročná a nevyužívá se ropa ani přídavné chemické směsi, způsobující hyperaktivitu, alergie a zvýšení estrogenu v těle.

Má tato „dokonalá“ látka nějaké nevýhody?

Bioplast má z momentálního hlediska hned několik problémů:

  1. Jeho výroba je finančně náročná, a je stále ve vývoji
  2. Je i dražší, než klasický plast.
  3. Několik druhů se rozpouští ve vodě.

Do budoucna se však body číslo 1 a 2 vytratí. Bod číslo 3 je nejistý, protože (jak je výše uvedeno) vývoj je stále v plenkách

Určitě však v budoucnu očekávejte konec vlády plastů a nástup vlády bioplastů.

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace