fbpx
Domů Životní prostředí Žaloba proti používání fosilních paliv a ohrožování globálního klimatu

Žaloba proti používání fosilních paliv a ohrožování globálního klimatu

99
0
Ředitel polské pobočky Greenpeace Paweł Szypulski řekl: „Tři ze čtyř Poláků souhlasí, že naše hospodářství musí v příštím desetiletí opustit uhlí.  Přesně to podle vědců musíme udělat, abychom omezili nejhorší dopady změny klimatu. Greenpeace PL žaluje PGE GiEK jménem životního prostředí a veřejnosti. Usilujeme o stanovení pevné lhůty pro postupné vyřazení uhlí a dekarbonizaci země do roku 2030. Předseda vlády Mateusz Morawiecki tento závazek nesplnil, a proto dáváme největší zdroj emisí uhlíku v naší zemi k soudu, abychom toho dosáhli.”

Action at Belchatow Coal Power Plant in Poland. © Konrad Konstantynowicz / Greenpeace
Pod společnost PGE spadá i největší zdroj emisí v Polsku – elektrárna Belchatów. © Konrad Konstantynowicz / Greenpeace © Konrad Konstantynowicz / Greenpeace

Firma PGE GiEK provozuje mimo jiné i elektrárnu Turów, kvůli které se má rozšiřovat stejnojmenný důl u českých hranic. Důl Turów již v současnosti krade dolu z českého území. V budoucnosti hrozí ztráta vody až 30 000 lidem v Libereckém kraji.

Paweł Szypulski už dříve zdůraznil, že podporuje investice společnosti PGE do větrných farem – na pevnině i na moři. Změna energetického mixu z energie založené na konvenčních zdrojích na energii založenou na obnovitelných zdrojích by podle něj měla být mnohem rychlejší.

„Postupné odstavování  uhlí spojené s dynamickým růstem obnovitelných zdrojů energie je pro PGE GiEK a celý energetický sektor v Polsku jedinou cestou vpřed. Rychlé uzavření uhelných elektráren ukončí ničení našeho životního prostředí, zatímco obnovitelná energie může poskytnout řešení klimatické krize, které čelíme. “

PGE je největší energetická společnost v Polsku. Přibližně 90 % energie vyrobené PGE pochází ze spalování uhlí. PGE GiEK těží a spaluje mezi 85 až 90 % hnědého uhlí v zemi a je zároveň největším výrobcem energie, který během několika měsíců pokrývá až 36 % potřeby elektřiny v zemi. Jen v roce 2018 dosáhly emise uhlíku vytvořené PGE GiEK, přibližně 57 milionů tun CO2. Od té doby společnost přidává další bloky v uhelných elektrárnách v Opole a Turówě. V průměru generuje PGE GiEK zhruba 20 % celkových ročních emisí uhlíku v Polsku.

Autor: Luboš Pavlovič (GREENPEACE)

Facebook komentáře
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat. Líbil se vám tento článek? Prosíme, podpořte nás při tvorbě dalších. Jsme vám vděčni za každý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat zde 

Napsat komentář

AKTUÁLNĚ ČR - COVID 19

Pravidelně aktualizované oficiální údaje a další aktuální situace kolem pandemie CORONAVIRU COVID-19 na základě podnětů uživatelů s ohledem na epidemiologickou situaci.