Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Zákaz výkupu šrotu za hotové lze obejít. Několika způsoby

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Boj proti zlodějům kovů má trhliny. Čerstvý zákaz prodeje šrotu za hotové od soukromých osob do sběren surovin je možné obejít. A to hned několika způsoby.

Ve dvoře sběrny v Bohumíně-Vrbici se kupí kovový šrot všeho druhu: nerez, litina, vlnitý plech, špony a dráty, kusy plotu i části karosérií. „Včil mam jen kilo nerezu, zbytek je šrot, take žďorby ze škarpy,“ vypráví v ostravském dialektu třiapadesátiletý částečný invalidní důchodce Lubomír Parva. Za zničené zdraví ve Vítkovických železárnách dostává penzi šest tisíc korun, z níž prý nelze vyžít.

Zhruba stovku si proto denně přivydělá sběrem šrotu, vlastně celá stokoruna to bývala jen do 1. března. „Luboši, zase ti musím odečíst za poštovné,“ oznamuje zákazníkovi spolumajitel sběrny Zdeněk Měch.

„To je v dupě,“ láteří sběrač šrotu. Dnes vydělal 114 korun, ovšem sběrna mu podle nové vyhlášky ministerstva životního prostředí nemůže částku předat v hotovosti, pouze převést na účet nebo poslat poukázkou. Parva účet nemá, domov zatím naštěstí ano, takže je vyplacen šekem, z něhož si 35 korun uzme Česká pošta a výdělek se ztenčí na 79 korun.

„Tohle je zákon namířený proti nejchudším z nejchudších, které odírá státní pošta,“ rozčiluje se spolumajitel sběrny Zdeněk Měch. Důchodce Parva mezitím vypočítává, co za „ukradenou“ částku mohl mít: „Super konzervu, dva malé bochníky chleba nebo šišku měkkého salámu ze supermarketu.“

Šance pro překupníky

Změna pravidel při výkupu sběrných surovin rozčiluje sběrače i majitele sběren. Už pár dní po zavedení novinky se navíc ukazuje, jak je možné zákaz obcházet. Jednou z možností jsou překupníci.

Sběrna v Bohumíně-Vrbici nejspíše nebude výjimkou. Přes její dvůr právě projde muž se psem, také pravidelný zákazník, jenže dnes netáhne vozík. „Ten je bez účtu i bez domova. Říkal, že celá parta sběr schraňuje na nějakém tajném místě, a pak to sem zřejmě někdo přiveze. Jenže za pořádný podíl,“ předpokládá spolumajitel sběrny Zdeněk Měch.
Vyšší sorta mezi sběrači má k dispozici i nákladní auta.

Místo čtyř až pěti korun za kilo železa teď lidé bez účtu a domova dostanou od překupníků třeba jen tři nebo dvě koruny. „Co můžou jiného dělat? Přece neumřou hlady,“ dodává Měch. Překupnické mafie tohoto typu se nyní podle majitelů sběren formují po celé republice a zákazníky oslovují v okolí výkupen.

Pás republiky při hranici s Polskem má ale ještě závažnější problém. Do obcí a měst v příhraničí hromadně vyrážejí polští kšeftaři a skupují šrot od tuzemských sběračů. Polská dvojice s pick-upem zrovna zastavila i u bohumínské sběrny. „Nemáte něco na prodej? Máme dobré ceny,“ oslovují zákazníky. Příště Polákům údajně zkusí nabídnout železo i Lubomíra Parva a bude mít zaručenu hotovost na ruku.

„V Polsku za chvíli skončí všechen kovový šrot a nezbude nic pro hutě. Do dvou měsíců to pocítí průmysl,“ prorokuje Jaromír Pobořil z Kovošrotu, firmy vykupující kovový odpad od menších sběren. Podnikatelé s druhotnými surovinami Měch i Pobořil považují současnou restrikci za absurdní divadlo. „Pokud to takto půjde dál, brzy skončím na pracáku i já. Gratuluji vládě,“ ironicky vzkazuje do Prahy spolumajitel bohumínské sběrny Měch.

Zdroj: TÝDEN.CZ

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace