- Reklama -spot_img

Z Benešova jeli kvůli odpadkům na zkušenou do rakouského Štýrska

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Na to, jak to dělají jinde, se minulý týden ve středu dojeli k jižním sousedům do alpské země podívat zástupci Benešova.

Kromě starosty Petra Hostka a místostarosty Jiřího Švadleny podrobnosti rakouského hospodaření s odpadky zjišťovali ještě ředitel technických služeb Benešov Bohumil Rataj, zastupitel Pavel Dvořák a ředitel Kulturního informačního centra Benešov Stanislav Dvořák. Důvodem služební cesty do města Aich-Assach v rakouské spolkové zemi Štýrsko ležící na úpatí alpských velikánů, bylo zjišťování, jak si tam dokáží poradit s neustále přibývajícím komunálním odpadem. Z toho, jaký je vývoj problematiky likvidace komunálního odpadu v Evropě a v návaznosti na evropskou legislativu i v Česku, je už nyní jasné, že dříve nebo později bude Benešov potřebovat nějaký zásadní krok k jejímu vyřešení.

„Tím by mělo být pořízení třídičky komunálního odpadu,“ je přesvědčen starosta Petr Hostek. „Už nyní víme, že není možné vytvářet stále nové a nové deponie odpadků. Vždyť od roku 2024 nebude možné odpad už vůbec odvážet z města a dál jen skládkovat,“ řekl.
Jenže možná ještě dříve bude kapacita skládky v Přibyšicích, kam odpad odkládá nejen Benešov, vyčerpaná. Na ten okamžik však v Benešově nechtějí čekat se založenýma rukama, proto už nyní shánějí přijatelné řešení. Jím by měl být nákup třídící linky. Třeba takové, jako mají v Aichu.

„Právě taková, jakou tam mají, by se hodila i k nám, do Benešova,“ připomněl ředitel Technických služeb Benešov Bohumil Rataj.
Právě proto je zřejmé, že takové zařízení Benešov získá. Platí to, o když kapacita skládky v Přibyšicích ještě na nějaký rok stačí. Kdy si třídičku Benešov pořídí, není jasné. Stejně nejasné je i to, kolik za ni zaplatí. Jasnější je podle starosty Petra Hostka ale to, že na provoz třídící linky nebude město samo.

„Vybudujeme ji a budeme provozovat se nějaký partnerem,“ sdělil lídr radnice.

Linka bude třídit a třídit a tohle probírání domovního odpadu by mělo také přinést určitý zisk v podobě prodaných druhotných surovin. Těch by měly být podle odhadu až čtyři pětiny z tříděného množství. Zbytek by měl skončit ve spalovně.

„Ta na území Benešova určitě nebude. Linka bude bez komínu, bez kouře, půjde čistě o mechanické třídění,“ slíbil starosta.

A proč se o třídící lince hovoří v Benešově na radnici už nyní, když je stále ještě možné odpad ukládat na skládku v Přibyšicích?
„Proč bychom neměli být první, kdo ji má,“ odpověděl Petr Hostek na dotaz otázkou. „Pokud ji budeme mít, mohli bychom naše služby nabídnout i ostatním městům a obcím v okolí. Z toho vyplývá, že bude lepší vybudovat ji ne pro dvacet, ale rovnou pro čtyřicet tisíc lidí,“ dodal starosta.

Autor: Zdeněk Kellner
Zdroj: benesovsky.denik.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace