- Reklama -spot_img

Vratné kelímky Nicknack ušetřily už přes tisíc tun odpadu

Češi pijí na festivalech „jinack“ už 10 let

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Přestože se nejedná o jméno slavné kapely, Nicknack je už 10 let ikonou českých festivalů. Za vznikem zálohovaných kelímků stála touha dvou bratrů kultivovat hudební akce a zbavit je zbytečné záplavy odpadu. Z malé brněnské firmy se stal lídr ve výrobě vratných kelímků s více než třemi tisícovkami klientů.

Nápad na výrobu ekologických kelímků se zrodil v hlavách bratrů Hanákových v roce 2010. Nelíbilo se jim, že české festivaly vedle dobré hudby tradičně doprovází i nepořádek z plastových kelímků od piva. Inspiraci Martin a Michal našli v Německu. Na koncertě kapely U2 se poprvé setkali se systémem, kdy si návštěvníci koncertu koupí kelímek za zálohu. Když prázdný kelímek vrátí, další nápoj dostanou do nového, přičemž ten první putuje na umytí a pak se může použít znovu.

Po několika měsících vlastních návrhů se v roce 2011 z kelímků Nicknack poprvé mohli napít návštěvníci malého festivalu v Tišnově. Záhy se kelímky dostaly na největší tuzemské hudební festivaly, například Colours of Ostrava, Masters of Rock, Hip Hop Kemp nebo i slovenskou Pohodu. Do „kelímkové revoluce“ se později zapojily i zoologické zahrady, sportovní kluby či česká města.

Praktický suvenýr

Firma se stala průkopníkem ve svém oboru a samotný výraz „nicknack“ zase synonymem pro vratný kelímek. Ten je díky svému unikátnímu tvaru a praktickému závěsnému klipu od roku 2017 patentovaný v rámci celé Evropské unie. „Od počátku jsme chtěli na trh přivést unikátní kelímek, který si lidé budou moct zavěsit za opasek nebo za batoh a mít tak volné ruce, aby například mohli zatleskat interpretovi,” říká Martin Hanák, který firmu zakládal společně s bratrem Michalem a kamarádem Petrem Dojmazovem.

V anglickém slangu slovo „nicknack“ označuje suvenýr. A právě tím se plastový kelímek často stává. Lidé si domů z každé akce můžou odnést kelímek potištěný originální grafikou, například logem své oblíbené kapely. To, že si lidé kelímky nechávají, potvrzují i čísla. Každý rok pošleme do oběhu zhruba 600 tisíc kelímků, z toho se nám jedna čtvrtina nevrátí,” doplňuje Michal Hanák, jeden ze současných čtyř společníků firmy.

Od půllitru na pivo po kelímek na kávu

O brněnské plastové kelímky je zájem po celé Evropě. Nicknacky tak znají například v Německu, Polsku, Rumunsku, Itálii či ve skandinávských zemích. Firma vyrobila celkem už přes 11 milionů kelímků z tvrzeného plastu, které ušetřily přes jeden tisíc tun plastového odpadu. Ostatně ohled na životní prostředí byl jedním z hlavních důvodů, proč se bratři do kelímkového byznysu v roce 2011 pustili.

Aby přechod na zálohované kelímky svým klientům co nejvíce usnadnili, od počátku jim nabízeli kompletní servis. Kelímky proto nejen prodávají či pronajímají, ale zajišťují i jejich přepravu, umývání a uskladnění. Aby to měli ke všem klientům blízko, vedle brněnského mycího centra a skladu, v roce 2018 otevřeli novou linku v Ostravě a o dva roky později také v Praze. V důsledku pandemie koronaviru a zákazu hromadných akcí, na které kelímky dodávali, však museli ostravskou linku uzavřít.

Pandemie ale paradoxně vedle pátrání po úsporách vedla také k pátrání po novinkách. Minulý rok tak do rodiny plastových kelímků přibyl i HOT CUP, kelímek, ve kterém si lidé budou moci vychutnat teplé nápoje. Svou nabídku firma rozšířila také o panáky opatřené úchytným klipem, kterých za jeden půllitr lidé zavěsí až sedm. Obě tyto novinky lidem zpříjemní pobyt na oblíbených akcích a planetě navíc uleví od dalšího návalu jednorázových plastů.

 O společnosti Nicknack

Vratné kelímky Nicknack začali v roce 2011 vyrábět bratři Martin a Michal Hanákovi společně s kamarádem Petrem Dojmazovem. Firma kelímky s originálním závěsným klipem a potiskem nejen vyrábí, ale zajišťuje také jejich pronájem. Nicknack spolupracuje s největšími českými a slovenskými festivaly jako Colours of Ostrava, Beats for Love či Pohoda. Jejich kelímky jsou však známé i za hranicemi. Opakovaně použitelné Nicknacky tak za deset let fungování ušetřily více než jeden tisíc tun plastového odpadu.

Časová osa: Jak se vyvíjela společnost Nicknack?

2010: Bratři Hanákovi začínají přemýšlet o způsobu, jakým se zbavit odhozených jednorázových plastových kelímků na českých festivalech.

2011: Zakládají firmu H2D a vyrábějí první prototypy kelímků se závěsným klipem.

2012: Odolné plastové kelímky si lidé hned od začátku oblíbili. Nicknack začíná dodávat kelímky pro Plzeňský Prazdroj, Colours of Ostrava, Hip Hop Kemp, dokonce i pro Rockstad Falun ve Švédsku. Nicknack byl navíc zapsán jako nový užitný průmyslový vzor pro celou EU.

2013: Kelímek s klipem Nicknack byl uznán patentovým úřadem v ČR. Firma také začíná vyrábět kelímek o obsahu 0,3 litru.

2014: Na kelímky se tisknou loga novou technologií potisku IML.

2015: Firma stále rozvíjí spolupráci, a to jak v tuzemsku, tak i na Slovensku či v Polsku. Na své turné si její kelímky navíc vybrala skupina Kryštof.

2016: Rozrůstají se kanceláře a přibývá zaměstnanců Nicknacku. Výroba je kvalitnější a ekologičtější díky novému japonskému lisostřiku.

2017: Do rodiny se přidává kelímek o objemu 0,4 litru. Firma své kelímky začíná dodávat i na akce v Polsku a na Slovensku.

2018: Portfolio nabízených kelímků se rozšiřuje o objem 0,25 litru. Nicknack otevírá mycí centrum v Ostravě. V Brně zase přechází na plně robotizované pracoviště s novým ekologickým lisovstřikovacím strojem, který výrazně minimalizuje ekologickou stopu výroby kelímků.

2019: Nicknacky se těší prozatím největší popularitě. Během jednoho víkendu je na festivalech a akcích v oběhu 1,5 milionu kelímků. Své místo si našly i na vánočních trzích v Brně.

2020: Vzniká HOT CUP a otevírá se mycí a skladové centrum pro nicknacky v Praze. Další spolupráce překazí pandemie koronaviru.

2021: Nicknack slaví 10. výročí.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace