- Reklama -spot_img

Udělejte si filmový víkend, EKOFILM se přesouvá do online prostředí

V online streamu nabídne EKOFILM dvě desítky dokumentů. Udělejte si filmový víkend

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Letošní ročník mezinárodního festivalu Ekofilm vyměnil kvůli setrvávající nepřízni epidemiologické situace kinosály za domácí kino. Většinu soutěžních snímků přesouvá do online prostředí. Filmy budou moci diváci zhlédnout při festivalovém online streamu od pátku 4. do pondělí 7. prosince na   www.ekofilm.cz.

„Letošní EKOFILM přinesl plejádu emotivních dokumentárních snímků se silým emocionálním nábojem. Na jedné straně to jsou filmy dokumentující vážné pochybnosti, zda lidstvo nezašlo ve spotřebě a tlaku na planetu příliš daleko, druhé naštěstí dávají naději a inspiraci do budoucna. Je na nás všech, jaký přístup k planetě zvolíme, a jsem rád, že filmaři na EKOFILM hlásí díla, která zasáhnou a i díky tomu inspirují,“ poznamenává ministr životního prostředí Richard Brabec.

Níže najdete výběr soutěžních filmů, které bude EKOFILM s podporou internetové televize MALL.TV streamovat online (název filmu je v anotacích uveden tučným písmem).

Kategorie Krásy přírody

Na americkém Středozápadě Henry vybudoval rodinnou farmu. Vypěstované plody, spokojení zákazníci na trzích i možnost žít udržitelný život jsou odměnou za celoroční plánování a každodenní náročnou práci. Co tedy přinese Čas změn na Henryho farmě?

Je možné postapokalyptickému místu, zničenému nadměrnou průmyslovou činností, říkat domov? To na Uralu odhalovala umělkyně a filmařka Carolin Koss. Měděné hory nabízejí hrůzné příběhy o přežití, odevzdanosti, proměně i houževnatosti. A stojí za to je vidět.

V druhé části projektu Život v mezích planety s podtitulem Agrolesnictví hledají jeho průkopníci odpověď na otázky, jak můžeme uspokojit naše základní lidské potřeby a zároveň přispívat k lepšímu zdraví ekosystému.

Kategorie Středoevropské filmy

Kvůli touze po nových zážitcích roste hlad po létání. Ale co klima? Představují Budoucnost létání nová letadla a paliva, či máme prostě cestovat méně? Sami autoři nechtěli při hledání odpovědí létat – a o to více zážitků a poznání sebe sama i sebe navzájem zažili.

Věděli jste, že ptáci jsou potomci dinosaurů, tedy, že jsou starší než lidstvo? Nejen u nás, ale i v USA nebo Německu jsou stále více Pohřešovaní – Kde ti všichni ptáci jsou? A proč jsou důležití pro naše vlastní přežití, zjišťovala bloggerka Mya-Rose Craig.

Přibývá lidí i hospodářských zvířat, půda je vyčerpaná umělými hnojivy, získat nutričně vyváženou potravinu je navíc čím dál náročnější na energie, půdu, suroviny a vodu. Mnozí odborníci apelují: Hmyz na talíř. Může být ale hmyz proteinem budoucnosti?

Rusko. Přibližně dvě třetiny Arktidy patří největšímu státu světa. Obrovský kus ledové země byl mnohá desetiletí nedostupný. Vědci z celého světa zjišťují, že v ruské Arktidě bylo bodu zlomu dosaženo už před lety a stojíme Na tenkém ledě, nebezpečně tenkém. – VÍTĚZ KATEGORIE STŘEDOEVROPSKÉ FILMY

Studentské aktivity proměnily debatu o klimatu i u nás. Film Vladimíra Turnera Až budu velká, chci být naživu nabízí pohled do každodenní práce českých Fridays for Future. Odhaluje strategie studentského klimatického hnutí a ukazuje, jak promýšlí své cíle.

Kategorie Krátké filmy

Každý z nás denně produkuje odpad: v práci, ve škole, doma i na procházce. Všude. Krátký film Přes hranu popisuje cestu odpadků na planetě. A otevírá otázku: jaký je konečný cíl odpadu?

Vliv plastového odpadu na mořský život a životní prostředí je zničující. Proto vzniklo diminuendo – film animovaný inkoustem na papíře, aby pronikavou žlutou barvou plastů ukázal, kolik jich v oceánském životě máme. Avšak stále je čas na změnu!

Za posledních padesát let zmizely v nenávratnu tisíce čtverečních kilometrů přírody – na rozvoj měst, dopravních staveb a průmyslových zón. Naštěstí jsou po celém Česku lidé, kteří nám přírodu vracejí – podporují Svobodný prales Ščúrnica v Bílých Karpatech. – CENA PREZIDENTA FESTIVALU LADISLAVA MIKA

V roce 1975 se Afrikou toulalo 14 000 gepardů. Dnes jich zbývá pouze 7 100. Přesto jsou dnes tihle nejrychlejší savci na zemi nejohroženější africkou kočkovitou šelmou. Co mohou lidé udělat, aby zachránili Mizející skvrny před vyhynutím?

Jejich cíl je jasný: zachránit, uvařit a podávat jídlo, které by jinak přišlo nazmar. Restaurace Robin Food používá ovoce a zeleninu z tržnic a farem, aby informovala o plýtvání potravinami, udržitelnosti a klimatické změny tím nejchutnějším způsobem: dobrým jídlem. – VÍTĚZ KATEGORIE KRÁTKÉ FILMY

Ekologický chov zvířat může být i na těch nejzvláštnějších místech. Rybí farma v uprchlickém táboře Sahrawi je umístěna uprostřed pouště. Snímkem Jsou to jen ryby nás provází tři mladé ženy, Teslem, Denba a Jadija.

Bouře, blesky, extrémní lijáky, bleskové povodně, krupobití a tornáda. Objevují se v Česku čím dál častěji. Jak čeští vědci studují tyto fenomény a jak jejich práce může lidem prakticky pomoci? A je vůbec kdy možné dostatečně předvídat Tiché hrozby: Bouřlivé počasí?

Amit Godse, známý jako Včelí muž či Zachránce včel, od roku 2013 tomuto hmyzu v indických městech neúnavně pomáhá. Je zakladatelem sociálního podniku Včelí košík, který o záchranu opylovačů bojuje, učí lidi včelařství a výrobě medu.

Pro lidi, kteří bydlí v bytech či nemají zahrádku, je to skvělá příležitost, jak si vypěstovat vlastní zeleninu. A jako bonus pro všechny je společné setkávání, sdílení a trávení času. Jak z původně zděděného a zarostlého pozemku vznikla pražská komunitní zahrada Pastvina?

Dnes je v Česku kolem pěti set přírodních zahrad. Celý fenomén k nám začal pronikat před deseti lety z Rakouska, kde se vytváření a péči o takové zahrady věnují již delší dobu. Film Zahrada jako ráj ukáže, co musí pozemek splňovat, aby certifikát přírodní zahrady získal.

Dalšími součástmi letošní online koronavirové podoby festivalu byla tradiční Úvodní beseda „Je spotřeba potřeba?“, nechybělo ani zahájení festivalu s Kapitánem Demem a zejména Slavnostní vyhlášení vítězů EKOFILMu s moderátory Vladimírem Kořenem a Ladislavem Mikem. Všechny jsou stále ke zhlédnutí online.

Festivalový web:  www.ekofilm.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace