- Reklama -spot_img

Třináctimiliardový tendr na svoz odpadu v Praze

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Praha vypíše desetiletý tendr na svoz odpadu za 13 miliard Kč. Nezískala od AVE CZ menšinový podíl Pražských služeb (PSAS) ani s firmou nedomluvila pacht malešické spalovny za převedení podílu. Novinářům to dnes řekla radní Jana Plamínková (Trojkoalice). Radní měli schválit materiál, kterým by Praha řekla, že nevypíše tendr a odpad by svážely PSAS. Menšinový akcionář, firma AVE, by výměnou za převod podílu spravoval spalovnu a v budoucnu v ní získal podíl. Podle informací ČTK by se k tématu měli radní vrátit na středečním mimořádném jednání.

Na dnešním jednání rady se šest ze sedmi jejích členů při hlasování zdrželo a původní materiál rušící tendr a umožňující pacht tak nebyl schválen. „Nám nezbývá, než vypsat zakázku. Varianta pachtu tímto rozhodnutím padla,“ řekla Plamínková.

Podle radní se navíc nepodařilo městu zjistit, na jak dlouhou dobu by za převod svého podílu v případě pachtu mělo AVE spalovnu spravovat. „Z PSAS nebylo možné získat pořádná data, takže nebylo možné spočítat, na jak dlouho by pacht byl. Zbývá varianta veřejné soutěže,“ řekla radní. Praha navíc vede s AVE, vlastněnou Danielem Křetínským, smírčí řízení, které končí k 31. prosinci 2015. Podle radní tak už zřejmě není čas na dohodu s AVE.

Ve středu se sejdou na mimořádném jednání radní znovu a měli by se zabývat vypsáním tendru. Pokud jej schválí, musí zadání projednat ještě pražské zastupitelstvo. Jak se k tendru postaví zastupitelé, zatím není jasné, v zastupitelstvu totiž nyní neexistuje koaliční většina – dosud vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se na konci října rozpadla a z 11členné rady zůstalo ve funkci pouze sedm radních.

Tendr musí Praha vypsat co nejdříve, smlouva s PSAS jí končí v červnu a od 1. července musí mít již vybránu na svoz odpadu novou firmu. Podle Plamínkové je znění zakázky připraveno a mělo by se vše do léta stihnout. Problémy by však mohlo způsobit případné odvolání neúspěšných uchazečů. „Z toho samozřejmě obavy máme,“ řekla Plamínková.

Praha několik let usilovala o akvizici PSAS, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama svážet odpad. Snahu ale zablokovala firma AVE CZ, která loni ovládla menšinový podíl Pražských služeb. Praha a AVE CZ kvůli situaci dosud vedou zmíněné smírčí řízení. Spor mezi akcionáři se týká především využití malešické spalovny, které opozice považuje za „zlaté vejce“ Pražských služeb. K dohodě zatím sporné strany nedošly.

Nápad svěřit spalovnu firmě AVE dnes kritizovali oslovení ekologové. Firma prý přistupuje k odpadům a jejich likvidaci v první řadě jako k výnosnému byznysu. „Vzhledem k tomu se obáváme, že předáním spalovny v Malešicích do rukou AVE ještě více zesílí tlak na spalování co největšího množství odpadů,“ řekl ČTK mluvčí Arniky Jan Vávra. Někteří opoziční zastupitelé kritizovali více než samotný dokument způsob, jakým jej radní projednali. „Méně závažné materiály řešili dlouho, zatímco tento byl vyřešen během okamžiku,“ řekl Jiří Nouza (TOP 09).

Součástí neveřejného materiálu, který dnes rada neschválila, je memorandum, podle kterého by akcionáři měli směřovat k tomu, aby zakázku na svoz odpadu takzvaně in-house získaly PSAS, ovšem výměnou za spalovnu. Podle materiálu měla Praha v budoucnu převést obchodní podíl ve spalovně do majetku AVE CZ. Celou spalovnu ale prodat neměla. Dál také trvá zájem AVE CZ ovládnout Pražské služby. Firma nabízí Praze 4,1 miliardy korun. Město se ale podílu zbavovat nechce, naopak se bude dál snažit o akvizici Pražských služeb.

Pražské služby, které předloni měly čistý zisk 66,8 milionu korun při tržbách 2,9 miliardy korun, se v hlavním městě starají o odvoz odpadu. Před několika lety Praze skončila dlouholetá smlouva, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Naposledy dostaly Pražské služby a AVE.CZ bez soutěže zakázku za 1,6 miliardy korun bez DPH.

Autor: ČTK

Zdroj: financninoviny.cz 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace