- Reklama -spot_img

Topíte nebo pálíte doma odpady? MŽP chystá kontroly domácích kotlů!

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Provozovateli kotle by za provinění měla hrozit finanční sankce, plánuje ministr životního prostředí. Novinku chce prosadit ještě letos.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) hodlá letos novelou o ochraně ovzduší prosadit kontroly, čím lidé topí ve svých domech. Kontrola domácích topenišť by měla být umožněna při důvodných podezřeních, že majitel domu nelegálně spaluje odpady a znečišťuje tak ovzduší, řekl dnes senátorům ministr v rámci představení svých záměrů pro nejbližší období.

Kontrolu by prováděla pověřená úřední osoba, například za asistence městské policie a experta, a to po důvodném podezření opakovaného porušování zákona. Provozovateli kotle by za provinění měla hrozit finanční sankce.

O kontrolu kotlů v bytových domech usiloval před třemi lety Brabcův předchůdce Tomáš Chalupa (ODS). V případě prohřešku nebo odepření vstupu do bytu měla podle jeho návrhu hrozit až padesátitisícová pokuta. Do zákona se ale místo toho dostaly nakonec jen povinné revize kotlů na tuhá paliva.

Brabec také uvedl, že kromě „kotlíkových“ dotací z unijního programu Životní prostředí počítá i s novým dotačním programem Zelená úsporám na zateplování rodinných a bytových domů. Do roku 2020 by na dotace do zateplování mělo být poskytnuto 27 miliard korun, pro letošní rok budou žádosti přijímány do 15. května.

Ministerstvo chce rovněž vyčlenit prozatím 100 milionů korun na likvidaci starých ekologických zátěží v obcích. Projekty by měly být vybrány do konce září z návrhů krajů. Ministr uvedl, že jeho úřad je připraven pokrýt 80 procent nákladů na likvidaci s tím, že kraj bude vymáhat náklady na původci zátěže.

„Velmi pravděpodobně nenajdeme desítky miliard, abychom odstranili všechny ekologické zátěže v České republice,“ poznamenal ministr. Reagoval tak na námitky senátorů, že 100 milionů korun je velmi nízká suma.

Autor: ČTK

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace