- Reklama -spot_img

My tomu říkáme odpadová revoluce

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Poříčí nad Sázavou – Do roku 2024 by se všichni měli připravit na to, že již nebude možné skládkovat využitelný odpad. I proto se už teď snaží řada měst a obcí snížit objem recyklovatelného smetí na minimum.

„My tomu říkáme odpadová revoluce, a jejím prostřednictvím se chceme s několikaletým předstihem připravit na to, co nám stejně říká novela o odpadech. A to, že komunální odpad si budou moct za pár let dovolit jen ti nejbohatší,“ vysvětlil jedním dechem starosta Poříčí nad Sázavou Jan Kratzer.

„Takže abychom na to naše občany připravili, a snížili co možná nejvíc množství domovního odpadu, zavedeme od letošního roku, s největší pravděpodobností od září domácí separaci plastu a papíru,“ pokračoval Jan Kratzer.

To bude v praxi znamenat, že každá domácnost, která má v dnešní době klasickou černou plastovou popelnici a vyváží ji jedenkrát za dva týdny, dostane od obce zdarma žlutou a modrou 240 litrovou popelnici na plast a papír, které se jim budou vyvážet rovnou z domova zdarma.

Poříčí nad Sázavou si může dovolit nezasahovat do zavedeného systému poplatků za komunální odpad hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že vedení obce se po dlouhých jednáních podařilo dohodnout skvělé podmínky s jednou nejmenovanou svozovou firmou, a zadruhé, náklady, které jí vzniknou navíc, pokryje z větší částí tím, že ze vsi naopak odstraní ony velké nevzhledné tisícilitrové kontejnery.

„Půjde zhruba o polovinu z jejich celkového počtu, kdy zbývající druhou půlku budou využívat ti, co mají odvoz popelnice jedenkrát týdně, což je přibližně 40 procent obyvatel, či chataři a chalupáři. Na ty se nabídka modré a žluté popelnice netýká,“ prozradil Jan Kratzer, který je pyšný na to, že Poříčí nad Sázavou je první obcí v regionu, která s odpadovou revolucí přichází.

Autor: Martina Křečková
Zdroj: benesovsky.denik.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace