- Reklama -spot_img

Také v Africe funguje recyklace plastových odpadů!

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Plastové sáčky na potraviny je nechvalně známý problém na celém světě. Každý známe ten náš klasický mikrotenový pytlík na housky nebo na cokoliv co je zrovna potřeba zabalit. Západní Evropa se tomuto problému postavila čelem a zakázala nebo omezila rozdávání těchto jednorázových obalů v obchodech.

Taková Francie to vzala ještě vážněji, už od roku 2020 zakazuje používat veškeré jednorázové obaly, jako kelímky, příbory a talíře pro jedno použití. Do budoucna musí být všechno kompostovatelné nebo vyrobené výhradně z materiálů biologického původu.

Takových míst je v Nairobi mnoho, konečně se to začalo řešit.

Nikdo by nepomyslel, že se stejným a rozumným nápadem přijde také africký stát Keňa. Hlavní město tohoto afrického státu je poseto tímto odpadem z obalů skoro všude. Také všechny vodní toky jsou kontaminovány plastovými sáčky.

V únoru tohoto roku keňská vláda navrhla, že zakáže používání, výrobu a dovoz plastových sáčků. Platnost tohoto nařízení má platit už od konce srpna 2017.  Je to docela rychlý krok a těsný termín k přechodu na jiné obaly.

Místní ekolog, který je jedním z navrhovatelů zákazu plastových obalů.

Už na začátku června, ale parlamentní výbor požadoval, aby nový zákon o tomto zákazu pozastavil. Podobně se ozvali také výrobci, kteří tvrdí, že zákaz ohrožuje desítky tisíc pracovních míst.

Není, ale všude, kde se k tomuto zákazu tak negativně staví. Jeden z největších řetězců supermarketů, už začal používat síťové obaly na ovoce v očekávání nového nařízení. No a recyklace taky není nic nového v tomto městě. Na okraji Nairobi je firma, která sbírá a třídí plastový odpad k recyklaci. Firma už také dodává biologicky rozložitelné plastové sáčky na, které se nebude vztahovat tento zákaz. Iniciativa je podpořena francouzským řetězcem supermarketů Carrefour v hlavním městě Keni.

Pracovnice v recyklačním závodě v Nairobi.

Co se materiálově nedá recyklovat, tak zpracuje firma, která využívá odpad z igelitových tašek nashromážděných ze skládek a supermarketů. Vyrobí z toho pohonné hmoty a prodává je dál dopravcům a dalším velkým podnikům. Tato firma zaměstnává asi 700 lidí a zpracuje až 12 tun plastových sáčků za den.

Zařízení na zpracování odpadu, kdy se plasty mění na pohonné hmoty.

Menší firmy se už také přizpůsobují a mění výrobní produkci plastových sáčků na papírové. Jedna taková firma využívá přebytky, nebo odpady z výroby papíru od větších výrobců, aby vyrobila kolem 2000 papírových pytlíků za týden, které se opět prodávají například velkých hotelům, marketům nebo obchodníkům.

Rodinný podnik na ruční výrobu papírových pytlů.

Všechno, co se v tomto hlavním městě Keni odehrává s odpady a jejich využitím je s porovnáním s vyspělou Evropou a jejich recyklačními centry nesrovnatelné, ale podstata recyklace a ukončení životnosti, tak zjevně problematického druhu plastového odpadu je za takových podmínek úžasné.

Zdroj: theguardian.com

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace