Plastové sáčky na potraviny je nechvalně známý problém na celém světě. Každý známe ten náš klasický mikrotenový pytlík na housky nebo na cokoliv co je zrovna potřeba zabalit. Západní Evropa se tomuto problému postavila čelem a zakázala nebo omezila rozdávání těchto jednorázových obalů v obchodech.
Taková Francie to vzala ještě vážněji, už od roku 2020 zakazuje používat veškeré jednorázové obaly, jako kelímky, příbory a talíře pro jedno použití. Do budoucna musí být všechno kompostovatelné nebo vyrobené výhradně z materiálů biologického původu.

Nikdo by nepomyslel, že se stejným a rozumným nápadem přijde také africký stát Keňa. Hlavní město tohoto afrického státu je poseto tímto odpadem z obalů skoro všude. Také všechny vodní toky jsou kontaminovány plastovými sáčky.
V únoru tohoto roku keňská vláda navrhla, že zakáže používání, výrobu a dovoz plastových sáčků. Platnost tohoto nařízení má platit už od konce srpna 2017. Je to docela rychlý krok a těsný termín k přechodu na jiné obaly.

Už na začátku června, ale parlamentní výbor požadoval, aby nový zákon o tomto zákazu pozastavil. Podobně se ozvali také výrobci, kteří tvrdí, že zákaz ohrožuje desítky tisíc pracovních míst.
Není, ale všude, kde se k tomuto zákazu tak negativně staví. Jeden z největších řetězců supermarketů, už začal používat síťové obaly na ovoce v očekávání nového nařízení. No a recyklace taky není nic nového v tomto městě. Na okraji Nairobi je firma, která sbírá a třídí plastový odpad k recyklaci. Firma už také dodává biologicky rozložitelné plastové sáčky na, které se nebude vztahovat tento zákaz. Iniciativa je podpořena francouzským řetězcem supermarketů Carrefour v hlavním městě Keni.

Co se materiálově nedá recyklovat, tak zpracuje firma, která využívá odpad z igelitových tašek nashromážděných ze skládek a supermarketů. Vyrobí z toho pohonné hmoty a prodává je dál dopravcům a dalším velkým podnikům. Tato firma zaměstnává asi 700 lidí a zpracuje až 12 tun plastových sáčků za den.

Menší firmy se už také přizpůsobují a mění výrobní produkci plastových sáčků na papírové. Jedna taková firma využívá přebytky, nebo odpady z výroby papíru od větších výrobců, aby vyrobila kolem 2000 papírových pytlíků za týden, které se opět prodávají například velkých hotelům, marketům nebo obchodníkům.

Všechno, co se v tomto hlavním městě Keni odehrává s odpady a jejich využitím je s porovnáním s vyspělou Evropou a jejich recyklačními centry nesrovnatelné, ale podstata recyklace a ukončení životnosti, tak zjevně problematického druhu plastového odpadu je za takových podmínek úžasné.
Zdroj: theguardian.com