- Reklama -spot_img

Čínská vláda tvrdě zakročila! Kontroly a razie v nelegálních recyklačních centrech

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Firmy recyklující odpady v různých čínských městech jsou v pohotovosti. Inspektoři navštěvují namátkově zařízení pro zpracování odpadů a kontrolují dokumenty i stav celkového zařízení.

Toto nařízení přišlo z nejvyšších míst čínské vlády, která vydala povel k rozsáhlé kontrolní kampaně. Tato opatření mají odhalit nelegální provozovny zpracovatelů odpadu. Výsledkem této razie jsou už vysoké pokuty a pozastavení nebo odebrané licence k podnikání, dokonce i rozsáhlé zatýkání.

Obchodníci i zpracovatelé jsou tímto rychlým krokem zaskočeni a zastavili už v mnoha případech import odpadových komodit. Ze strany kontrolních úřadů je vše dobře připravené. Ve stejné době byla zjištěna i zvýšená aktivita celních úřadů, které také provádí kontroly, které mají odhalit import nelegálních odpadů.

Není se čemu divit, protože výsledky šetření čínského ministerstva průmyslu a obchodu, zachytila během posledního měsíce už 85.000 tun různého pašovaného odpadu s hodnotou 1 miliardy čínských Juanů.

Zadržený námořní kontejner plný plastového odpadu z Evropy

Nelegální obchod s odpadem je ve většině případů ovládán mafií, která kontroluje velké procento vstupu i výstupu surovin ze země. Současný stav je již nekontrolovatelný i samotnou mafií. Mnoho falešných licencí AQSIQ (Správa kvality, kontroly, inspekce a karantény) se nalezlo v nelegálních zařízeních.

Jedno z nelegálních zařízení na úpravu plastového odpadu

Dle výpovědí některých zainteresovaných je to poměrně velká razie, protože dříve se vše řešilo pouze pokutami. Momentálně stačí pouze podezření, které vede k zatýkání osob spojených s nelegálním obchodem s odpady.

Čínská vláda tímto razantním opatřením nastavuje nová pravidla pro obchodníky i zpracovatele odpadu. Cílem je podle zástupců ministerstva životního prostředí zastavit devastování krajiny.

Zničená krajina je důsledkem špatného přístupu k odpadům.

Také chce zastavit nelegální import odpadů do své země. Doba, kdy se do Číny dal exportovat jakýkoliv odpad je už dávno pryč.

Zajímavé, že nejvíce nelegálních odpadů pochází ze západní Evropy.

I v takové zemi, jako je Čína, dochází k velkým změnám v oblasti životního prostředí.

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace