Firmy recyklující odpady v různých čínských městech jsou v pohotovosti. Inspektoři navštěvují namátkově zařízení pro zpracování odpadů a kontrolují dokumenty i stav celkového zařízení.
Toto nařízení přišlo z nejvyšších míst čínské vlády, která vydala povel k rozsáhlé kontrolní kampaně. Tato opatření mají odhalit nelegální provozovny zpracovatelů odpadu. Výsledkem této razie jsou už vysoké pokuty a pozastavení nebo odebrané licence k podnikání, dokonce i rozsáhlé zatýkání.
Obchodníci i zpracovatelé jsou tímto rychlým krokem zaskočeni a zastavili už v mnoha případech import odpadových komodit. Ze strany kontrolních úřadů je vše dobře připravené. Ve stejné době byla zjištěna i zvýšená aktivita celních úřadů, které také provádí kontroly, které mají odhalit import nelegálních odpadů.
Není se čemu divit, protože výsledky šetření čínského ministerstva průmyslu a obchodu, zachytila během posledního měsíce už 85.000 tun různého pašovaného odpadu s hodnotou 1 miliardy čínských Juanů.
Nelegální obchod s odpadem je ve většině případů ovládán mafií, která kontroluje velké procento vstupu i výstupu surovin ze země. Současný stav je již nekontrolovatelný i samotnou mafií. Mnoho falešných licencí AQSIQ (Správa kvality, kontroly, inspekce a karantény) se nalezlo v nelegálních zařízeních.
Dle výpovědí některých zainteresovaných je to poměrně velká razie, protože dříve se vše řešilo pouze pokutami. Momentálně stačí pouze podezření, které vede k zatýkání osob spojených s nelegálním obchodem s odpady.
Čínská vláda tímto razantním opatřením nastavuje nová pravidla pro obchodníky i zpracovatele odpadu. Cílem je podle zástupců ministerstva životního prostředí zastavit devastování krajiny.
Také chce zastavit nelegální import odpadů do své země. Doba, kdy se do Číny dal exportovat jakýkoliv odpad je už dávno pryč.
Zajímavé, že nejvíce nelegálních odpadů pochází ze západní Evropy.
I v takové zemi, jako je Čína, dochází k velkým změnám v oblasti životního prostředí.