- Reklama -spot_img

Soudci upírají Jihlavě právo na samosprávu a zdravý rozum, zastupitelé rozhodnou o ústavní stížnosti

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Jihlavští zastupitelé budou na svém nejbližším jednání (22. září) rozhodovat o podání ústavní stížnosti. Nejvyšší správní soud na konci srpna rozhodl, že v roce 2016 se v Jihlavě současně s krajskými volbami bude konat referendum o výstavbě spalovny odpadů, kterou nikdo nechystá, a k dalším otázkám odpadového hospodářství, jež město dávno plní.

Vedení jihlavské radnice s rozhodnutím soudu nesouhlasí, neboť soudy na různých úrovních v celém zdlouhavém procesu přehlížely jak zákonem jasně definovaná pravidla, tak i základní požadavky na regulérní průběh soudního sporu. Soudci svým rozhodnutím navíc postavili samotný proces správy věcí veřejných na hlavu, když chtějí, aby občané rozhodovali o budoucnosti nakládání s odpadem podle dva roky starého návrhu bez alternativ.

„Máme za to, že soud upřel demokraticky zvoleným zastupitelům zákonnou pravomoc rozhodovat o konání referenda, čímž zasáhl do ústavou chráněného práva na samosprávu. Podle zákona totiž soud může o konání referenda rozhodovat až tehdy, kdy k věci přijme usnesení zastupitelstvo obce. To se ale v Jihlavě nestalo,“ vysvětluje primátor města Rudolf Chloupek. Zastupitelé vůbec neměli možnost o referendu hlasovat mimo jiné proto, že přípravný výbor nebyl schopen předložit bezvadný návrh referenda, což je další zákonná podmínka pro konání referenda, kterou soudy přehlíží.

Co víc, Jihlava výstavbu zařízení na energetické využití odpadu nepřipravuje. „Nejsme proti tomu, aby občané rozhodovali o budoucnosti odpadového hospodářství, ale měli by rozhodovat o jasně popsaných možnostech. Když nebude odpad energeticky využíván v Jihlavě, tak budeme potřebovat vybudovat velké překladiště, aby se odpad dal vozit někam jinam. Vždy to bude něco za něco, protože domácnosti vždy budou nějaký odpad produkovat,“ zopakoval dlouhodobý postoj města primátor Chloupek. I další otázky starého referenda nejsou aktuální jako např. požadavek na zavedení motivačního systému pro zvýšení třídění, který ale Jihlava zaváděla už před podáním prvního návrhu na referendum. Dnes program úspěšně funguje a je do něj zapojeno bezmála 10 tisíc obyvatel města.

Jihlavská radnice již v minulosti poukazovala na to, že přípravný výbor referenda podal k soudu zákonem požadovaný návrh po termínu, přesto se jím soud zabýval. „Návrh přitom bylo namístě odmítnout, protože zmeškání lhůty nelze v tomto případě prominout. V tomto případě soudy tuto zásadu ignorovaly a návrh dodatečně označily za bezvadný,“ poznamenal vedoucí správního odboru Magistrátu města Jihlavy Jan Vystrčil.

„Postupem soudů bylo Jihlavě uloženo uspořádat referendum, o jehož smyslu panují důvodné pochyby, a to bez toho, aby se k němu mohlo vyjádřit zastupitelstvo města, reprezentující vůli jeho obyvatel,“ říká Vystrčil. Pokud Ústavní soud radnici vyhoví, bude to znamenat, že referendum se na podzim 2016 konat nebude. Pokud ústavní soudci shledají dosavadní postupy soudu za bezvadné, referendum v Jihlavě příští rok proběhne.

Uspořádání referenda není hrazeno ze státního rozpočtu, ale z peněz města, radnice odhaduje náklady referenda na asi jeden a půl milionu korun.

Radek Tulis

Zdroj: denik.obce.cz

var sklikData = { elm: „sklikReklama_55180“, zoneId: „55180“, w: 728, h: 90 };

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace