- Reklama -spot_img

Smutný příběh o recyklaci jedné malé holčičky

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Wang Jiuliang, který již dříve natočil dokumentární film „Peking v obležení odpadu“ který se zabýval sběrači odpadů v hlavním čínském městě. Nyní nechal divákům nahlédnout do zákulisí recyklačního průmyslu. Dokument pojednává o řešení recyklaci plastů v Číně. Dává možnost podívat se na život těch, kteří denně odvádějí tvrdou a špinavou práci při třídění plastových odpadů.

Protože recyklace může být efektivní jen při kvalitním tříděním odpadů.

Odpady do Číny putují mnoha směry, ale nejvíce je zásoben právě z Evropy.

Film pojednává o životě jedné malé holčičky, která vyrůstá v jednom recyklačním podniku, který se zabývá plastovými odpady v provincii Šan-tung. Jedenáctiletá  Yi-Jie toho moc o okolním světě neví, protože veškerý čas tráví právě mezi hromadou odpadu a pomáhá rodičům třídit dovezené plastové odpady. Její dětství se odehrává v hromadě odpadů, toxických látek a znečištěnou vodou. Ona sama touží začít chodit do školy mezi ostatní děti. Bohužel její otec tomu brání a nechce to dovolit.

Krátká verze filmu byla vypuštěna na internet v roce 2014 a vzbudila velký divácký zájem. Je známo, že Čína vydala přísnější regulace na dovoz plastového odpadu ze zahraniční, bohužel se to zcela minulo těchto lidí, kteří pro tento miliardový byznys tvrdě pracují. Film se zaměřuje na ty, jejichž životy jsou nejvíce ovlivněny globálním tokem plastových odpadů.

Takový Hongkong je největším z producentů odpadu světa.

Film bez obalu odhaluje primitivní postupy v recyklačním závodu. Tedy zejména k identifikaci plastu před vytříděním. Ve více než jedné scéně, pracovníci používají vlastní čich pro identifikaci a zatřídění plastů.

Tento vliv recyklačního průmyslu na okolní komunity je jednoznačně prokázán.

Starší lidé si stěžují na zápach, farmáři musí uklízet velké kusy plastů, které se povaluji na polích a brání tak růstu a sklizně svých plodin. Voda je kontaminovaná a nepoužitelná ke konzumaci a napájení zvířat.

Dospělí přímočaře diskutovali o dopadech jejich práce na jejich zdraví a jejich životní prostředí, ale i nadále zůstávají v tomto začarovaném kruhu.

Ve zveřejněném videu je popsáno, proč byl tento film natočen.

Zdroj:plasticsnews.com

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace