- Reklama -spot_img

Skutečně se recyklují stavební a demoliční odpady?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Již po mnoho let se mezi poctivými firmami, jež skutečně recyklují stavební a demoliční odpad, nachází pár takových těch, pro něž je recyklace těchto odpadů jenom způsobem, jak nezakládat oficiální skládku s příslušnou složitou administrativou. Stačí se rozhlédnout trochu po jižní Moravě a uvidíte jich hned několik. Situace je charakteristická tím, že firma si vybere nějaké zašitější místo (třeba písečník, bývalý lom, opuštěné zemědělské družstvo, nějakou zmolu) a zde prohlásí, že bude mít recyklační středisko. Ale nakonec to vypadá tak, že jenom velmi malé procento odpadů se zrecykluje a zbytek postupně vytvoří obrovské zarůstající haldy stavebního odpadu, které ovšem světe div se, nejsou skládkou, ale tzv. mezideponií! Nakonec jako takové po bankrotu firmy tam také zůstanou a obci a státu zůstane nová ekologická zátěž v řádu desítek tisíc tun odpadů, které často v sobě obsahují i nebezpečné odpady typu azbestu nebo asfaltové lepenky. Inspekce a další orgány samozřejmě takovou situaci prověřují, ale nemohou být hned všude. Není už snad načase, aby se i při této činnosti myslelo na zadní kolečka, obce si dávaly velký pozor co na svém území povolují a firmy provozující takovou činnost vytvářely ze zákona vázaný rezervní fond, jako je tomu pro rekultivaci skládek? Nebo si vytvoříme skutečně desítky takových lokalit po celé republice, někteří si docela dobře vydělají a stát a obce ostrouhají?

Autor: EnviWeb

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace