- Reklama -spot_img

Sbírá lógr od restaurací a kaváren, pak je přimícháván do kompostu

Hnědé zlato z kávy

Aktuálně

inODPADY
inODPADYhttps://redakce.inodpady.cz/
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Podle odhadů se každý den na této planetě vypije kolem 2 miliard šálků kávy každý den. Jiný odhad (americké ministerstvo zemědělství) odhadlo produkci kávy v současnosti na 174,5 milionu žoků (žok = 60 kg). Další čísla napovídají, že nejvíce kávy se vypije v zemích EU. Následují USA, Brazílie, Japonsko a Filipíny. Co mají všechna tato čísla společného? Říkají nám, že spotřeba kávy je obrovská. Tato čísla však neříkají, co se s umletou kávou po uvaření kávy děje. My víme, že zbude kávová sedlina. Lógr. Z toho se prý dá věštit budoucnost, nebo to lze vrátit tam, kam to patří. Do přírody. Výsledek je ovšem takový, že se přes 90 procent kávové sedliny vyhodí. Kolik je to každý rok tun je v principu šumafuk.

Každý den se na světě vyhodí tuny materiálu, který lze vrátit zpět do půdy.

Česká republika sice není kávová velmoc, ale množství lógru, které vyprodukují domácnosti a restaurace není zrovna zanedbatelný. Kávovou sedlinu lze vyhazovat na kompost nebo do kontejnerů na bioodpad. Kdo to ale dělá, že? A právě jako součást kompostu je kávová sedlina doslova pokladem. Obohacuje humus.

Co je to humus?

Humus je houbovitá hmota, která díky své struktuře dokáže zadržovat vodu. Tím může zabránit vzniku povodní mnohem efektivněji, než železobetonové přehrady. Dokáže absorbovat toxické látky a vyrovnávat pH. Dále pak humus zvyšuje kyprost půdy a optimalizuje její osídlení různými mikroby a ostatními obyvateli, kterým toto prostředí vyhovuje. Tak zabraňuje půdní erozi. Vezmeme-li v potaz, že život na planetě existuje pouze a jenom díky půdě, vodě, vzduchu a světle, je význam humusu zjevný, viďte? A právě ten „obyčejný“ lógr je vzácnou přísadou do kompostu.

Půda je to, co dává lidstvu obživu. Bohužel, kvanta lidí si myslí, že obživu jim dávají supermarkety.

Zdravý rozum nám říká, že pokud je lógr k něčemu užitečný, měl by se plošně sbírat a vozit do kompostáren. Zatím se tak neděje. Je s tím práce a zřejmě se čeká i na to, jak se k tomu postaví bruselský úřední šiml. No nic. V Českém Krumlově jsou v tomto daleko napřed. Jirka Podhorecký zde sbírá lógr od místních restaurací a kaváren. S podporou města (což je od místní radnice fantastické) je k dispozici kontejner, který je vyvážen na místo, kde je přimícháván do kompostu, jeho kvalitu, jak už bylo řečeno, lógr zvyšuje.

Osobně považuji Jirkovu aktivitu za naprosto fantastickou, odvážnou a především přínosnou.

Televize Seznam o tom natočila dokument, který doporučuji shlédnout.

Autor: Martin Hobrland, tříděníodpadu.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace