Velmi záhy podle něj bude následovat vymezení bezhotovostní platby pouze na převod na účet, popřípadě poštovní poukázku. K tomu ale může dojít pouze zákonem. Proto je tato změna již navržena v novele zákona o odpadech, která půjde během února do vlády.

„Zároveň musím zopakovat, že nejsem zastáncem kompletního zákazu výkupu všech surovin a tím i zrušení celého systému výkupu. Možnost přivydělat si sběrem papíru, textilu i kovů by měla pro slušné občany zůstat zachována,“ dodal Brabec.
Ministerstvo plánovalo zavést opatření už od začátku ledna. „Za porušení nařízení hrozí od března pokuta až milión korun,“ upřesnila Novinkám mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Poplatky sběrny dotovat nebudou

Zástupci sběren tvrdí, že o poplatky za bezhotovostní převod sníží vyplácené částky. Poplatek za platební příkaz se obvykle pohybuje do pěti korun, ovšem proplacení složenky na poště stojí 35 korun.

„Pokud půjde o nějaké drobné částky, tak tam poplatek za převod téměř převýší zisk, takže lidé budou muset nosit větší množství odpadu na jednu úložku, aby se jim to vyplatilo,“ řekl již dříve Novinkám ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Petr Šulc.

Podle něj nosí běžní lidé do sběren z devadesáti procent železo, kde se ceny pohybují v korunách za kilogram, u barevných kovů se jedná o desítky korun až přes sto korun za kilo.

Doporučí instalovat kamery

Ministerstvo životního prostředí současně připravuje do vlády komplexní materiál, který zmapuje celý segment výkupu sběrných surovin v Česku. V materiálu doporučí vládě přijmout další opatření spadající do působnosti i ostatních rezortů, která boj s krádežemi kovů posílí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

FOTO: Milan Malíček, Právo

„Mezi hlavní problém považuji počet sběren u nás, ten je na obyvatele snad nejvyšší v celé Evropě. Takový počet není možné účinně kontrolovat. Proto mezi jedno z navrhovaných opatření může patřit zpřísnění podmínek pro vydávání licencí sběrnám a následné relicencování všech sběren u nás,“ dodává ministr Brabec.

Přísnější podmínky pro získání licence by podle něj mohly zahrnovat třeba povinné zavedení kamerového systému. Součástí materiálu, který ministr předloží vládě do konce února, bude i vznik tzv. „malé Kobry“, speciálního mezirezortního týmu, působícího při České inspekci životního prostředí. Ten se svými kontrolami zaměří pouze na potírání kriminality spojené s výkupem kovů.