- Reklama -spot_img

MŽP zavádí bezhotovostní platby ve sběrnách kovů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Ve Sbírce zákonů každým dnem vyjde novela vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady. Cílem novely je podle MŽP omezení možnosti výkupu kovových odpadů od fyzických osob tak, aby platba za tyto odpady mohla proběhnout jen bezhotovostně.

Po této novele tak nebude možné, aby provozovatel zařízení ke sběru nebo výkupu odpadů poskytoval úplatu v hotovosti za druhy odpadů vymezené v § 8 odst. 2 vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady (např. odpady z mědi, bronzu, hliníku, olova, zinku..).

Účinnost této novely má být k 1. březnu 2015. 

Je třeba dodat, že novela vyhlášky zatím neupravuje konkrétní způsoby bezhotovostní platby. Tyto způsoby má vymezit až připravovaná novela zákona o odpadech (tzv. infringementová) a na ní navázaná další novelizace této vyhlášky.

Ministersvo životního prostředí však již nyní na svých internetových stránkách doporučuje, aby provozovatelé sběren a výkupen používali pouze dva způsoby bezhotovostní platby, a to převod na účet, popřípadě poštovní poukázku. Tedy způsoby, se kterými chce MŽP počítat ve finálním řešení po druhé novelizaci předpisu.

Předpis je již nyní k dispozici zde:

 

novela vyhlášky č. 383/2001 Sb. – text změny

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace