- Reklama -spot_img

Recyklace a zpracování odpadu, česká mise míří do Malajsie a Vietnamu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Šestadvacetičlenná podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR do Malajsie a Vietnamu se zaměří na environmentální technologie. Ministra životního prostředí Richarda Brabce podnikatelé doprovodí na zahraniční cestě letos již podruhé.

V zemích jihovýchodní Asie se českým firmám otevírají příležitosti v oblasti ekologie a trvale udržitelného rozvoje. Malajsie a Vietnam se potýkají s problémy, jako je recyklace a zpracování odpadu či znečištění ovzduší. Tamní vlády začínají dodržování ekologických norem více vymáhat. Na podnikatelskou misi proto vyrážejí dodavatelé vodohospodářských technologií, obnovitelných zdrojů energie, odpadového hospodářství, zemědělství, strojírenství, ale i dopravy. Příležitosti ke spolupráci budou hledat také zástupci vysokých škol nebo výzkumných center.

„Vývoz českých firem do obou zemí stále roste, zdaleka jsme zde zatím nevyužili náš potenciál. Vietnam i Malajsie prochází rychlou modernizací, ze které mohou naše firmy těžit. České společnosti jsou flexibilní a nabízejí špičkové technologie. Jsem rád, že se mise účastní nejen firmy, ale i vysoké školy a výzkumná centra. Jsem přesvědčený, že mezioborová spolupráce přináší inovativní řešení,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který vede podnikatelskou delegaci.

Přelom ve vzájemných vztazích

Zástupci firem se setkají s malajsijskou ministryní energetiky, vědy, technologie, životního prostředí a klimatických změn a ministrem zemědělství a rozvoje venkova Vietnamu. V Malajsii podnikatelé podepíší tři memoranda o porozumění a jedno memorandum o spolupráci s malajsijskými partnery. Účastníky mise čekají také čtyři podnikatelská B2B fóra ve městech Kuala Lumpur, Kota Kinabalu ve státu Sabah, Ho Či Minově městě a Hanoji.

Zaměření podnikatelské mise na oblasti environmentální technologie je podle Ministerstva životního prostředí (MŽP) významný posun v bilaterálních vztazích s Malajsií a Vietnamem. „V pokračujícím ekonomickém rozvoji Vietnamu vidíme potenciál pro naše uplatnění. Pevně doufám, že tam zúročíme mnoho let námi poskytované rozvojové pomoci, dlouholetou tradici vzájemných vztahů a zkušenosti našich firem i expertů při řešení ekologických problémů této země,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

S Malajsií je Česká republika podle MŽP spíše na začátku cílené bilaterální spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí. „V delegaci máme také zástupce akademické sféry a výzkumu. A právě tuto, v dnešní době velmi významnou, oblast spolupráce máme již nastartovanou. Jinak se zřetelem k současným strategickým prioritám jak centrální malajsijské vlády, tak i těch provinčních, vidím znamenitou možnost pro uplatnění českého know-how a technologií,“ doplňuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: tiskové oddělení MŽP

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace