Díky SAVEBOX Home získali manželé Genzerovi plnohodnotný život bez elektrické přípojky. Chtěli žít smysluplně a soběstačně, a proto se rozhodli si pro vlastní potřeby vytvořit svoji malou elektrárnu. Rodina Genzerova si pomocí fotovoltaických panelů a akumulačního zařízení SAVEBOX Home zajišťuje energii pro spotřebu vlastnoručně postaveného dřevěného domu hluboko v Hostýnských vrších. Jak se jim daří v lůně přírody, se spoustou domácích zvířat a zdrojem obnovitelné energie? Vyzpovídali jsme manžele Petra a Olgu Genzerovi, kteří tady spolu vychovávají také téměř půlroční dceru Rozálku.
Jakpak se vám tu žije?
Petr: Krásně, pohodově, přírodně, ovšem s využitím všeho, co potřebujete k životu. Tedy včetně pračky, počítače, mobilního telefonu, dvou ledniček, elektrické trouby, plynového sporáku.
Tohle všechno bez elektrické přípojky? To se zdá jako splněný ekologický sen jednoho stavebního inženýra.
Petr: Taky že ano. Asi tak před čtyřmi lety jsem si řekl, že chci žít smysluplně. Začal jsem hledat možnosti, jak si vystačit bez připojení na distribuční síť a jak postupně nadchnout pro tento způsob života partnerku a jednou i své potomky.
A po pár letech zkušeností?
Petr: Vesměs pozitivní. Je třeba upozornit, že nejsme žádní poustevníci, žena před mateřskou pracovala ve školce a já jsem projektant pracující z domu. Mezi lidi a za kulturou vyrážíme moc rádi. Ovšem teď, když je žena na mateřské, to tak časté není. Společnost FitCraft Energy nám dala zajímavou nabídku, na kterou jsme kývli. Jejich systém SAVEBOX Home dodává energii z fotovoltaických panelů. Díky důmyslnému zařízení máme po celý rok přebytky energie, kterou zařízení umí akumulovat. Avšak v čase zimního slunovratu, kdy sluneční paprsky mají menší sílu, musím občas dobít energii z naftového agregátu. Domácnost nám funguje naprosto v pohodě.
Samozřejmě jste museli zaplatit, jak to vidíte s návratností?
Petr: Máme spočítáno, že rentabilní budeme do šesti let. Teď jsme kousek za polovinou, ekonomicky jsme úplně v pohodě. Za nějaké dva roky to bude ještě příjemnější.
Přeci jen jde o alternativní způsob bydlení i života. Co je vlastně jiné oproti paneláku?
Petr: Tak samozřejmě to, že se nemůžeme vydat na nějakou delší cestu, veškerá domácí zvířata dávající nám pocit přírody, ale i moře potravin, by nám to asi neodpustila. Ale to ani není naše touha. Tedy zatím. Hodláme rozšířit rodinu, dávat dětem pocit bezpečí a svobody v přírodě. A samozřejmě taky dokonalé přírodní produkty, nejen mléko a maso, ale například i čistou biozeleninu.
Velká rodina, větší energetická náročnost, ne?
Petr: Jistě, ale i v budoucnu s více dětmi to zvládneme naprosto v pohodě, sluníčko bude svítit, systém přeměny v energii je díky firmě FitCraft Energy fakt skvělý. SAVEBOX Home je věc, která má podle mého názoru velikou budoucnost.
Olgo, z vás jde hodně pozitivní energie. Že byste ji brala přímo ze sluníčka, jako váš dům?
Olga: Prožíváme v našem domě, v téhle krásné přírodě, štěstí, spokojenost. Jsme zdraví, Rozálka roste jako z vody a na manželovi vidím, že se mu povedlo, co si předsevzal.
Malá roste jako z vody. Ale tady na kopci vody asi moc nebude…
Olga: Máte pravdu, dokážeme ji bez problému recyklovat, využijeme bezezbytku. Do pračky je jí dost, na vaření, hygienu i zalévání také.
Jste hospodyňka, vlastní energie máte třeba v kuchyni či v technickém zázemí dostatek?
Olga: Úplně bez problémů, stačí nám na dvě lednice, mimo pračky i na sušičku, elektrickou troubu, sporák. Bez starostí, nemáme to nijak jinak než ostatní lidé. Tohle už vlastně ani nevnímáme.
Nějakou dobu už tady žijete, takže to určitě můžete porovnat s klasickým bydlením. Co je jiné, co je tu lepší?
Olga: Řeknu to velmi jednoduše. Tady máte možná o něco méně pohodlí, ale mnohem, mnohem více vnitřní i vnější svobody. To je pocit a musí se prostě zažít. Štěstí tu držíte přímo za ruku, nejen, když držíte v náručí naši první holčičku.
Jednotky SAVEBOX si můžete zjednodušeně představit jako zařízení složené z mnoha baterií (ale i spousty dalších nezbytných dílů), které plní funkci tzv. hybridního systému. Jde o unikátní LiFePo4 akumulátory, které vybavené naší elektronikou a systémem v běžném denním provozu vydrží více než 6 000 cyklů, což je při jednom nabíjecím cyklu denně 16 let. Jejich primární funkcí je akumulace energie, která k nim přichází díky slunci, přes fotovoltaické panely umístěné např. na vašem domě, nebo v blízkosti vaší továrny či jiného provozu, ale i přes jiný zdroj energie-síť, větrná či vodní turbína či generátor.
Zdroj : tisková zpráva FitCraft Energy