- Reklama -spot_img

Pověry o skládkování

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Zdá se to být jasné. Hodím pytel s odpadky do popelnice a popeláři ho odvezou na skládku. Co řešit? Jenomže jsou věci, které možná nevíte. Nebo si myslíte, že víte, ale ve skutečnosti je tomu jinak. Po roce 2024 by se podle nového zákona téměř nemělo skládkovat. Skvěle, to je trend vyspělé Evropy. Někteří však hází tomuto trendu klacky pod nohy a vytvářejí prostředí, v němž se snadno šíří následující pověry.

Místo skládek vyrostou spalovny
Aby se spalovna uživila, potřebuje určité množství odpadu ze spádové oblasti s minimálně 600 tisíci obyvatel a v okruhu cca 60km. S tím souvisí i odbyt vyrobené energie. Takže v Čechách se dá uvažovat o výstavbě dalších dvou, maximálně tří spaloven. Pro ostatní města a obce je nejlepším řešením důsledný a promyšlený mix recyklace a zpracování odpadu moderními technologiemi.

Zvýšení poplatků
Hodně lidí se bojí, že nový zákon o odpadech, který má za cíl omezit skládkování v ČR, jim sáhne do kapsy. Zvýšení poplatků za skládkování se ale kapes občanů ani obcí nemusí vůbec dotknout. Podaří-li se efektivně třídit, recyklovat a energeticky využívat komunální odpad, můžeme všichni dokonce ušetřit.

Skládka komunálního odpadu není zátěž
Skládka je stavební projekt, potřebuje být stabilní a nesmí zatěžovat okolní životní prostředí. Proto se stanovilo, kolik odpadu lze použít jako materiál pro technické zabezpečení skládky. Tento materiál je osvobozen od poplatku za uložení. Bohužel nedůsledně nastavený systém umožňuje zabezpečovat skládky i odpady, které vůbec nejsou vhodné nebo jsou dokonce nebezpečné. Za jejich uložení na skládku se podle katalogu odpadů platí nejvíc, a tak se šikovně schovávají právě za zabezpečení. Odhaduje se, že ročně se takto uloží 25 tisíc tun nebezpečného odpadu.

Mě se to netýká
Víte, co je to NIMBY? Zkratka pro „not in my backyard“, tedy „ne u mě na dvorku“. Charakterizuje postoj většiny lidí k environmentálním problémům: nezajímají je až do chvíle, než se objeví za jejich domem. Skládka je něco, co se nás netýká, že. Ale napadlo vás někdy, že příští skládka může stát třeba na louce, kam rádi chodíte venčit svého psa?
Česká republika má rozlohu 78 866 km². Z toho zhruba 12,5 tisíce km2 zaujímají zvláště chráněná území, 30 tisíc km2 orná půda, přes 1 500 km2 vodní a asi 1300 km2 zastavěná plocha. K roku 2010 bylo na zbývajícím prostoru v provozu 179 skládek. A to nemluvíme o tom, že například Lesy ČR evidovaly mezi lety 2011 a 2013 celkem 35 hektarů skládek černých. Kam se umístí ta příští…

VIZE 2024

Zdroj: empress.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace