Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Postavíme stovky recyklačních středisek pro komunální odpady

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Francie se pustila do boje s vysokou produkcí komunálního odpadu. Jako první recyklační holubice vzlétla v romantické Paříži. Zástupce města oznámil plán s vybudováním stovek sdílených sběrných míst pro zachycení vznikajících komunálních odpadů. Zde budou zřízena třídící střediska pro posílení možnosti se zbavit odpadu a dále s odpadem pracovat, jako surovinou.

Zájem o nové kapacity na tříděný odpad je obrovský a budeme se snažit vyhovět všem lokalitám, které zatím nedosáhnou na barevné popelnice. Jak potvrdil vysoký představitel Paříže, v současné době provádíme sběr ve vyhrazených žlutých kontejnerech, do kterých Pařížané třídí plasty, papír, kovy a sklo. Tyto nádoby jsou převážně u vlastníků bytových domů.

Podle mluvčí radnice, v současné době je pouze jen 18% veškerého recyklovatelného odpadu přesměrováno ke skutečné recyklaci.

Mnoho budov nemá prostor pro tyto nádoby na tříděný odpad, nebo se rychle zaplní a ostatní odpad, který může být předán k recyklaci, skončí ve spalovnách nebo na skládkách.

„Cílem je zajistit alternativu pro lidi, kteří nejsou schopni vytříděný odpad uložit ve vlastním objektu. Musí mít možnost vyhledat si nejbližší místo v jejich bydlišti a recyklovatelný odpad uložit v jednom ze sdílených recyklačních středisek.

 

V Paříži s 2 miliony obyvatel, je až překvapivé, že ne každý má správný přístup k třídění a recyklaci. Realizací těchto recyklačních a třídících systémů ve 20 okresech, nebude využíváno pouze pro místní obyvatele, ale také pro milióny turistů, kteří projdou hlavním francouzským městem každý den. 

Kromě standardních typických odpadových materiálů, které by měly být shromažďovány v těchto třídících stanicích, jako jsou plasty, papír a sklo, se budou také přijímat vyřazené textilie. Tím bude sběr textilu dostupnější, protože zvláště v jednom z nejvíce módních center na světě, bude Paříž zahlcena zvyšující se spotřebou modního oblečení a proto je potřeba vyřazené textilie zachytit s předstihem a tak zajistit možnosti znovu oděvy poslat do oběhu. Díky tomuto systému se Paříž může nechtěně stát světovou jedničkou v oblasti opětovného využití módních materiálů.

Tato iniciativa napříč Paříže, ale i celou zemí je jen jedna z francouzského nedávného úsilí k odstranění odpadu ze skládek a spaloven. V září byl uveden nový francouzský zákon, který zavedl zákaz prodeje plastového nádobí a příborů na jedno použití. Tento zákon je první svého druhu na světě. Další inovací v oblasti nakládání a využití odpadů je aplikace UZER, která dokáže pomocí skenování čárových kódů odpadových obalů určit, zda daný materiál je recyklovatelný nebo ne.

Zdroje: reuters.com

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace