- Reklama -spot_img

Polsko stále ignoruje negativní dopady dolu Turów

Greenpeace chce vyšší pokuty za ilegální těžbu v dole Turów i projednávání na plénu Evropského parlamentu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Petiční výbor Evropského parlamentu dnes projednával petici proti rozšiřování dolu Turów, kterou organizoval Liberecký kraj spolu s s Greenpeace a místními samosprávami. Petici podepsalo přes 13 tisíc lidí a Petiční výbor nyní chce komunikovat s Evropskou komisí o současném vývoji a pak se k projednávání vrátí.

Radní Libereckého kraje Václav Židek na jednání navrhl, aby výbor doporučil zvýšení pokut, které má Polsko platit za neuposlechnutí Soudního dvoru EU a za pokračování ilegální těžby v dole Turów. Také navrhl, aby kauzu dolu Turów projednalo celé plénum Evropského parlamentu. Organizace Greenpeace tyto požadavky podporuje. Petici na jednání podpořili europoslanci Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) a Mikuláš Peksa (Piráti).

Důl Turów (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Českou republiku podpořila také Evropská komise, která zopakovala, že není možné uvolnit pro region kolem dolu Turów peníze z fondu spravedlivé transformace na odchod od uhlí, pokud má těžba pokračovat do roku 2044. Podle Komise musí Polsko a vlastník dolu, společnost PGE, představit jasný plán transformace s útlumem těžby nejlépe do roku 2030.

Nikol Krejčová z Greenpeace říká: 
Polsko stále ignoruje negativní dopady dolu Turów i rozhodnutí Soudního dvoru EU. Sankce vyměřené soudem již činí přes 900 milionů korun. Doufáme, že Petiční výbor Evropského parlamentu projedná petici znovu v blízké budoucnosti a vyzve Soudní dvůr Evropské unie k navýšení sankcí za nedodržování rozhodnutí soudu. Kauza Turów je podle nás už natolik důležitá pro celé fungování Evropské unie a jejích základních hodnot, že by se jí měl na svém zasedání věnovat celý Evropský parlament. Nová vláda by měla usilovat o to, aby se těžba omezila a nepřibližovala k českým hranicím a urgentně požádat o zvýšení sankcí pro Polsko, které ignoruje rozhodnutí evropského soudu.”

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace