- Reklama -spot_img

Otázky a otazníky kolem recyklace a využití odpadů…

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V časopisu OZO 21 vyšel aktuálně zajímavý článek s názorem Petra Janečky, člověka z praxe, vedoucího pracovníka úspěšné svozové společnosti OZO Ostrava, která odpady sváží, zpracovává a využívá již dlouhou řadu let. V závěru pokládá dva jednoduché dotazy a oslovuje jimi další osoby z odpadářského sektoru… článek jistě může vést mnoho dalších osob k potřebnému zamyšlení…

Petr Janečka říká:

Z tvorby a vývoje prostředí pro nakládání s odpady v naší zemi jsem poněkud rozpačitý. Některým krokům nerozumím. Nenacházím v nich systém a logiku. Nejsem sám. A v této souvislosti mě napadají otázky.

• Proč chce mít Česká republika přísnější podmínky pro nakládání s odpady, než byly stanoveny pro členské země Evropské unie?

• Proč platná legislativa dlouhodobě omezuje plánovitý rozvoj a podnikání firem působících v oblasti odpadů?

• Proč jsou zákonodárné změny přes zdlouhavou přípravu zmatečné?

• Proč jsme stále více zatěžováni administrativou s pochybným významem?

• Proč se do výroby dostávají nadále materiály, které je následně problematické odstranit, natož využít?

• Proč nebyly vytvořeny podmínky pro vznik zařízení k zpracování materiálově využitelných odpadů?

• Proč je využití vyrobeného tuhého alternativního paliva možné stále jen v několika cementárnách?

 

Uvědomujeme si všichni, že tím rostou neproduktivní náklady všem účastníkům procesu, jsou vytvářeny překážky pro žádoucí způsoby zpracování odpadů, připravené projekty se odkládají do šuplíků (zde) a lidé jsou frustrovaní? Navzdory tomu všemu pokračujeme ve společnosti OZO dále v nastoupené cestě. Naší neměnnou prioritou je smysluplné, ekologické a efektivní nakládání s odpady, které nám umožňuje poskytovat kvalitní služby za přijatelné ceny a být společensky zodpovědní. V tomto smyslu nadále usilujeme o ovlivňování odpadářského prostředí a vývoje a vystupujeme vůči odborné i laické veřejnosti.

Jen v loňském roce, který byl již poznamenán odbytovými problémy, jsme prodali k materiálovému využití 5 656 tun skla, 4 820 tun papíru, 1 549 tun plastů a 1 418 tun dřeva. Z biologicky rozložitelných odpadů jsme vyrobili 2 881 tun kompostu a 3 073 tun substrátu. Do cementáren jsme dodali 26 316 tun námi vyrobeného tuhého alternativního paliva nahrazujícího černé uhlí. A letos zvýšíme kapacitu jeho výroby zprovozněním druhé linky. Z plynu získaného z naší skládky bylo vyrobeno přes 4 miliony kWh elektrické energie.

Jsme optimisté a věříme, že zdravý rozum bude vítězit a absurdní překážky nejen našeho snažení budou brzy odstraněny.

Petr Janečka, OZO Ostrava s.r.o.

Společnost OZO Ostrava se s ohledem na shora uvedený článek zeptala několika osobností z odpadového hospodářství na následující dva dotazy:

Otázky:

1. Co Vám na současném stavu a vývoji nakládání s odpady v ČR nejvíce vadí?

2. Pokud byste měl neomezenou moc a mohl jednu věc změnit, která by to byla, a jak by řešení vypadalo?

Na dotazy odpovídali:

Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (ČAOH)

Jana Suzová, environmentální specialista, SAKO Brno, a.s.

Jarmila Šťastná, šéfredaktorka časopisu Odpady

Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů, Ministerstvo životního prostředí ČR

 

Plný text odpovědi Petra Havelky přinášíme zde

K dotazu č. 1

Vadí mi určitá neúcta a nemalá míra zbytečné negace, kterou někteří lidé stále dokola šíří. Odpadové firmy v ČR, privátní i komunální, dokázaly za 25 let spoustu dobré práce a vybudovaly kvalitní odpadové hospodářství. Kvalitou služeb se můžeme hrdě srovnávat s řadou západních států. Firmy plní evropské předpisy a kvalitní služby poskytujeme za nižší ceny. To jsou přeci dobré zprávy. Ty stejné firmy se dále aktivně snaží rok od roku zlepšovat své služby zákazníkům a na druhé straně stále více využívat odpady jako zdroje surovin. Na příkladu výsledků OZO Ostrava vidíme, že to jde (viz zde). A snaží se o to řada firem (např. zde 12345678). A šlo by to ještě lépe, když bychom si na národní úrovni neházeli stále větší počet legislativních klacků pod nohy. Osobně velmi vítám balíček oběhového hospodářství. Prosím nekomplikujme věci, pojďme to udělat podle evropské strategie a dle evropských cílů. Řada věcí již byla vymyšlena, není třeba vymýšlet speciální českou cestu.

 

K dotazu č. 2

Oboru odpadového hospodářství, ale nejen jemu, by prospěla jedna zásadní věc, na které by podle mě měli nově usilovně pracovat všichni úředníci. Myslím, že jsme jako společnost již ve fázi, kdy máme natolik komplikovanou, nesrozumitelnou a administrativně zatěžující národní legislativu, že nás sama o sobě zásadně brzdí. Znemožňuje nám dělat rozumné a efektivní věci, které bychom dle selského rozumu jistě dělali. Věci, které by byly přínosné ekonomicky i ekologicky. Pokud bych měl tu moc, spustil bych účinný proces skutečného a viditelného zjednodušování legislativy. To je to, co teď potřebujeme na mnoha frontách a v odpadech zvlášť.

Odpovědi Jany Suzové

Odpovědi Jarmily Štastné

Odpovědi Jaromíra Manharta

 

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz) s využitím článku z časopisu OZO 21

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace