- Reklama -spot_img

Opravami bylo zamezeno vzniku asi 280 tun odpadu

Vídeňské poukazy na opravu porouchaných věcí slaví mezinárodní úspěch. Převzal je i americký Portland

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Nevyhodit, ale opravit. Tím se už druhým rokem řídí projekt vídeňské radnice „Vídeň to opraví“. Ten slaví úspěch nejen u Vídeňanů, kteří si prostřednictvím nové služby nechali opravit již 26 tisíc poškozených věcí, ale i v mezinárodním měřítku. Vídeňský projekt byl zařazen mezi deset nejlepších evropských projektů v oblasti životního prostředí a inspiroval se ním i americký Portland.

Vídeň pokračuje ve svém projektu ze září 2020 a dál opravuje porouchané a poškozené věci svých obyvatel a hradí 50 procent nákladů na jejich opravu. Dvě úspěšné fáze, v kterých se podařilo zachránit 26 tisíc poškozených věcí, má Vídeň už za sebou. Nyní vstupuje od listopadu do třetí, na kterou město uvolnilo celkem 570 tisíc eur. Opravou poškozených věcí Vídeň pomáhá nejen svým obyvatelům, ale významně přispívá i k ochraně životního prostředí. „Opravami bylo zamezeno vzniku asi 280 tun odpadu a 620 tun CO2“, raduje se z úspěšného městského projektu radní Jürgen Czernohorszky.

Úspěchu se speciálním vídeňským poukázkám na opravu poškozených věci dostává i v zahraničí. V rámci soutěže „Innovation in politics award“ se vídeňský projekt zařadil mezi deset nejlepších evropských projektů na ochranu životního prostředí. Vídeňský koncept vzbudil zájem i v zámoří a to v americkém Portlandu, kde byl podle vídeňského vzoru zaveden podobný systém.. Podobnou iniciativu nyní chce zavést i Rakousko na celorepublikové úrovni.

Od počátku založení projektu bylo ve Vídni opraveno již 26 tisíc poškozených věcí, které z 62 procent tvoří hlavně elektronika, především pak mobily a tablety. Asi 10 procent oprav připadá na opravu jízdních kol, 13 procent pak na opravu bot, oblečení a kožených věcí. O opravu se stará celkem devadesát podniků na sto místech ve Vídni. Ty tvrdí, že opravit lze skoro všechno. Míra úspěšnosti opravy se podle vídeňské radnice drží nad 90 procenty.

Poukazy na opravu v praxi

Vídeňané, kteří mají zájem o opravu poškozené věci, si městskou poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města. Následně se pak s porouchanou věcí mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk). Město dotuje každou opravu z 50 procent, maximální částka pak dosahuje 100 euro. Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace