- Reklama -spot_img

Olomouc staví překladiště odpadu. Spálit se pak může třeba v Německu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Postavením překladiště za několik desítek milionů korun se olomoucká radnice připravuje na zákaz skládkování. Ten má přijít v roce 2024. Zařízení v městské části Chválkovice má hlavně zmenšovat objem odpadu odváženého denně do spalovny. Podobné překladové stanice vzniknou i na šesti dalších místech v Olomouckém kraji.

Olomoucké překladiště za zhruba 26 milionů korun bez DPH roste na kraji města v ulici U Panelárny v areálu technických služeb. Provoz má zahájit v květnu.

„V překladišti se bude směsný komunální odpad dotřiďovat a lisovat, aby ho auta uvezla více. Dnes míří do spalovny SAKO Brno, kde platíme osm set padesát korun za tunu,“ řekl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Právě částka placená spalovně je jedním z důvodů, proč Olomouc vstupuje do spolku nazvaného Odpady Olomouckého kraje.

„V okamžiku, kdy se takto sdružíme, budeme moci soutěžit lepší ceny na likvidaci směsného komunálního odpadu na jeho energetického využití. Abychom odpad do spalovny dostali co možná nejlevněji, bavíme se o vzniku sedmi překladišť v kraji,“ dodal náměstek. Úspory ale zatím nikdo nevyčíslil.

Spalovna v kraji? Občané byli proti

Stejně tak není ani přesně určená poloha pro překladové stanice.

„Jejich místa jsou předběžně navržena tak, aby byla minimální dojezdová vzdálenost do každého odpadového centra. Snaha je využít stávajících ploch pro nakládání s odpady nebo brownfieldů,“ sdělila zástupkyně vedoucího odboru životního prostředí magistrátu Jana Matzenauerová.

Ušetřit by se kromě společného soutěžení služeb mělo i na velkokapacitní přepravě.

„V současné době máme smlouvu se spalovnou v Brně, ale může se stát, že budeme odpad vozit do spalovny kdekoli jinde, v Německu například. Existovala také vize, že by vznikla spalovna v Olomouckém kraji. Řešilo se, že by byla v Přerově nebo v Mohelnici, ale vždy se občané postavili proti,“ podotkl Aleš Jakubec.

Náklad by se podle něj nejspíše posílal po železnici.

700 milionů na odpady

V zakladatelské smlouvě spolku jsou například Šternberk, Litovel, Přerov, Prostějov nebo Olomoucký kraj.

„Budeme pracovat na rozšíření našich řad, abychom měli co nejvíce kraje pokryto a mohli pracovat na společné strategii nakládání s odpady,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Symerský (KSČM).

Na nakládání s odpady by členové spolku rádi využili evropských peněz, které se budou rozdělovat do Olomoucké aglomerace.

„Řešíme, z čeho se budou překladiště platit. Na naši olomouckou jsme dostali pětaosmdesát procent dotace. To ostatní nemají. Snažíme se dostat do ITI, tedy Integrovaných teritoriálních investic, kde bychom chtěli zhruba sedm set milionů korun na odpadové hospodářství. Nejsou to jen překladiště, musíme vzniku odpadu také předcházet,“ uvedl Aleš Jakubec ke zhruba pěti až šesti využitelným miliardám korun.

Zdroj: deník.cz
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace