- Reklama -spot_img

Procesní odpady a plýtvání investic státu v kauze graffiti Karlův most

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V minulých dílech jsme se okrajově dotkli investic alokovaných na výstavbu dopravní infrastruktury a poukázali na jejich nesmyslnost. Jen jeden den po dopsání článku na toto téma se objevilo jiné, potvrzující popsané skutečnosti.

Jedná se o článek týkající se jedné z nejvýznamnějších pražských památek – Karlova mostu. Netýká se ani tak mostu samotného, jako jeho poškození německými sprejery.

Sprejeři byly zatknuti, byla jim dána pokuta a následně byli vyhoštěni a od té doby Praha s památkáři řeší odstranění nápisu. Sešli se již komise, dokonce dvě a v pátek, tedy téměř 10 dní od incidentu podepsala Praha objednávku na odstranění, což se samozřejmě neobešlo bez pozornosti tisku a médií.

V pondělí ráno se mělo začít odstraňovat, článek zde. V neděli ráno již nápis na svém místě nebyl v článku zde.

Jak to?

Vždyť se měl odstraňovat minimálně dva týdny a částka, která by byla vyplacena, by jistě přesáhla několik set tisíc. Najednou je nápis pryč a zadarmo v mnohonásobně kratším čase.

Namísto 15 dní, 15 hodin a bez odborníků, památkářů, různých komisí, bez zbytečného papírování.

Jak to?

Odpověď dobře poskytne diskuse k článku, která je více než bohatá.

Důvodem je právě plýtvání. Velké množství investic, respektive jejich většina, ne-li všechny, jsou totiž postaveny na nutnosti utratit. Vyšší suma, vyšší odměna těm, co rozhodují.

Není to tak dlouho, kdy jsem v rámci své činnosti narazil na dvě zajímavé technologie. Tou první, používanou v průmyslu a už nejenom tam, je odstraňování nečistot a rzi ručním laserem, který na přímce dokáže odstranit mikrovrstvu materiálu a s ní i znečištění.

Laserové čištění a odstraňování rzi a špíny, kdy se nečistoty vypaří…

Čištění zdí laserem je známo již delší dobu a hojně se využívá…

Existuje však i „mokrá a chemická“ cesta a vsadím, se že jsou i další

Nevím, zda-li je o jejich existenci obeznámen i Památkový ústav, ochranáři, Hlavní město Praha a další, ale mám obavu, že tomu tak není. Kdo však o jiných cestách ví, je ten kdo nápis odstranil, protože namísto dlouhého debatování a prohlášení nad rozlitým mlékem, mléko prostě utřel.

Procesní plýtvání je velmi časté bez ohledu na obor.

Jedním z důvodů je profesní slepota, nemoc, kterou člověk získá po maximálně šesti měsících vykonávání jedné činnosti. Na výrobních linkách může přijít i po několika hodinách jednotvárné práce. Neznamená to, že by člověk svou práci dělal špatně, jen nevidí možnosti, jak ji dělat jinak (či tuto možnost ani nedostane)

Bylo by velmi zajímavé a přínosné, kdyby ten, kdo nápis odstranil, poskytl návod, klidně anonymně, a zveřejnil jej. Předpokládám totiž že by byl odpovědnými pracovníky ignorován, a to do doby, dokud by si to nechali ostatní líbit.

Ono přeci jen utrácet beztrestně peníze, které nejsou Vaše má něco do sebe, když za to dostanete ještě odměnu, byli by jste přeci hloupí, abyste to nedělali.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace