Oceány můžeme vyčistit do desíti let

0

Oceány mají široké uplatnění – regulují podnebí, vytváří kyslík, jsou úkrytem rozmanité biodiverzity a současně představují přírodní systém naší planety. Přestože mají oceány toliké významy, nechováme se k nim s úctou. Ročně jsou oceánské vody znečištěné tunami plastových odpadků. Nicméně, existují mladí lidé, jimž není znečišťování životního prostředí lhostejné. Jedním z nich je dvacetiletý mladík Boyan Slat, který našel způsob, jak eliminovat odpad v oceánech už do desíti let.

Mladý chlapec dostal tento nápad během koupání v řeckém moři, kde se těšil z mořských živočichů a současně ho zklamalo velké množství plastových odpadků. Odpadky jsou pro oceány škodlivé a trvá dlouhá léta, než se odpadky rozloží. Jsou nebezpečné nejen pro samotný oceán, ale také pro živočichy žijící v těchto vodách. Odpad je nezbytné co nejdříve vylovit, nicméně kvůli velkému množství to není snadné. Dvacetiletý Boyan Slat přináší optimistickou vizi a také naději, jak se odpadků zbavit do deseti let.

TsushimaCamera4_1K

Během následujících deseti let by mohlo množství odpadu v Tichomoří klesnout až o polovinu, a to díky mořským vírům. Boyan chce do oceánů vypustit mechanismus, který by prostřednictvím sítě pasivně zachytával odpadky, které by byly neustále zpracovávány připojenou platformou. Mechanismus by se postupně díky přírodním proudům dostal společně s odpadky ke sběrným stanicím. Zde by se odpadky a nečistota nahromadily. Mechanismus by byl dostatečně velký, aby zachytil odpadky z několika úhlů. Současně se bude vyhýbat živočichům vlivem fyzickým pohybům.

TsushimaCamera2_1K

Svůj nápad Boyan představil během své inspirativní TEDx talk a současně hledal podporu na crowfundingovém portálu, kde jeho nápad získal miliony dolarů. Dvacetiletý chlapec projekt promyslel do všech detailů a dokonce svůj nápad první testoval, než jej vypustil do světa. Svůj projekt pojmenoval jakoOcean Cleanup Array.

Plastové odpadky mají na svědomí životy asi 100 000 mořských živočichů a milionů ptáků. Chlapec se pustil do boje s 7 250 000 tunami plastového odpadu v oceánských vodách po celém světě. Má pouze 19 let a dokonce má plán, co se bude s odpadem dělat. Využije se k výrobě oleje, jehož není nikdy dost.

TsushimaCamera6_1K

Na projektu pracoval mladý chlapec se stočlenným týmem, nechal si svůj nápad patentovat a prohlásit, že na jeho desetiletý projekt bude stačit pouze jeden čisticí mechanismus. Nyní můžeme čekat, zda se jeho plán promění v realitu.

Zdroj / Foto: Elite Daily

Převzato: objevit.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno