- Reklama -spot_img

Obce plní skládkovou směrnici a ještě na tom vydělají!

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Kompost se stal žhavým společným tématem zemí Visegradské čtyřky. Zelené odpady například ze zahrad nebo údržby parků se totiž u nás nikdy nezapočítávaly do celkové produkce biologicky rozložitelných odpadů, na rozdíl od zemí, podle kterých byla směrnice připravována. Česko a Polsko tak mají s plněním směrnice značné obtíže. Bez problémů nejsou ani v Maďarsku a na Slovensku. Vyplývá to ze společné analýzy odborníků na odpady ze zemí Visegradské čtyřky. Například v Česku tak vzniká tlak na nadměrnou výstavbu spaloven v hodnotě miliard z veřejných rozpočtů, v nichž by kompostovatelné suroviny bez užitku prolétly komínem. Řešení však podle Arniky spočívá v celoevropském sjednocení metodiky, zpětné opravě údajů, které jsme v minulosti Evropské unii nahlásili, a následování inspirativních příkladů obcí a měst.

„Všichni členové Visegradské čtyřky mají s odpady nemalý problém. Česko a Polsko nejsou aktuálně schopny plnit závazky k Evropské unii, organizace na Slovensku upozorňují na nedostatky v počtu nádob na tříděný odpad a v Maďarsku mají velmi vážný problém s kvalitou vyráběného kompostu. Není přitom nutné objevovat Ameriku, ale dobře se podívat na data nahlášená Unii a ta opravit. Ideální by bylo, kdyby přímo Evropská komise jasně stanovila metodiku, podle které data revidovat, aby v unijním prostoru nevznikaly zbytečné rozpory,“ říká expert Arniky Ing. Milan Havel z programu Toxické látky a odpady.

graf-1-2-arnika.png

Kromě v podstatě administrativního opatření přichází Arnika také s několika příklady dobré praxe, jimiž se mohou obce a města v Česku inspirovat. Patří k nim například Písek, Chvalšiny nebo sdružení asi dvaceti obcí na Mikulovsku. Nejen že tak plní skládkovou směrnici lépe než celý Český stát, ale ještě jim z prodaných vytříděných surovin plynou příjmy do obecní kasy. Mohou tak například lidem snižovat poplatek za popelnice. Podrobné popisy inspirativních obcí jsou na webu Arniky: http://arnika.org/odpadovy-oskar-vysledky. Nevládní organizace příklady hledala prostřednictví soutěže Odpadový Oskar.

graf-3-s-textem-arnika.png

„Ministerstvu životního prostředí jsme už úpravy dat navrhovali. Přestože jde v Evropě o standardní nástroj, který využila například Velká Británie, čeští úředníci změnu odmítají. Jaké k tomu mají důvody, netuším, věřím ale, že si uvědomují, že jejich postup vede k tlaku na výstavbu nepotřebných spaloven, které by si různě po Česku vyžádaly investice v řádu miliard korun, pro které nejen že není opodstatnění, ale ani EU nám na ně ze svých fondů nepřispěje (1),“ dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník. Česká republika doposud zdaleka nevyčerpala možnosti, které nabízí důsledná recyklace. Upozorňuje na to kampaň Nespaluj, recykluj! sdružení Arnika. Spalovna zničí tisíce tun kvalitních druhotných surovin. Jejich recyklací se uspoří mnohem více energie, než dodá jejich spálení. Zároveň není nutné vytěžit a dovézt tisíce tun ropy. Stejně tak spalovny ničí bioodpad, který lze přetvořit v tuny kvalitního kompostu pro využití na zahrádkách a v zemědělství. Předcházení vzniku odpadů, lepší podmínky pro jeho třídění a motivační systém plateb za likvidaci komunálního odpadu pak zajistí, že se Česko přiblíží moderním evropským regionům, jako jsou například belgické Flandry.

Zdroj: Tisková zpráva Arnika 31.7.2015

 

//

//

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace