- Reklama -spot_img

Novela vyhlášky o odpadech prodraží výstavbu recyklačních zařízení

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Možnost výstavby a provozu třídicích zařízení na směsné komunální odpady omezuje novela vyhlášky vydané Ministerstvem životního prostředí ČR. Vyhláška zpřísňuje parametr výhřevnosti odpadů, které už nebude možné ukládat na skládky, ale spalovny o odpad s tak nízkou výhřevností nebudou mít zájem, nebo je budou spalovat za jiných ekonomických podmínek.

Omezení však neplatí pro veškerý směsný komunální odpad, ale pouze pro zbytkový, dále nevyužitelný odpad z linek na třídění směsného komunálního odpadu. Neupravené směsné odpady tedy budou moci na skládky dál, ale odpady z třídicích technologií na směsný komunální odpad nikoli. Na skládkách nebude moci končit ani směs z třídicích linek, kde jsou například kameny, stavební suť, jednorázové plenky aj., tedy odpad, který dohromady velmi špatně hoří, ale přesto má nepatrně vyšší výhřevnost, než je požadovaný limit.

Vyhláška tak jen prodraží výstavbu recyklačních zařízení, jimž zbude nevyužitelný odpad, který nebudou mít jak odstranit. Spalovny ho buď nebudou chtít brát, protože ho nebude možné spálit, nebo ho vezmou za vyšší poplatek.

Jednou z firem, kterých se vyhláška dotkne je také OZO Ostrava, která kvůli tomu pozastavila plán na výstavbu třídicí linky za 120 milionů. „Tato vyhláška je jen jedním z důvodů pozastavení výstavby linky, druhým důvodem je fakt, že nevíme, jak se budou vyvíjet poplatky za skládkování odpadu, protože stále nebyl přijat nový zákon o odpadech,“ vysvětluje Petr Bielan, technický náměstek OZO.

„Vzhledem k tomu, že parametr výhřevnosti není v okolních státech tak přísný, že jsou tam třídírny směsného komunálního odpadu již provozovány a výstupy z nich jsou využívány i na českém trhu, dostává se český odpadářský průmysl do nevýhody. A navíc bude mít ČR ve srovnání s okolními vyspělými státy Evropy nižší procento recyklace.“

Podle slov výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky novela vyhlášky silně omezuje možnost výstavby a provozu třídicích zařízení na komunální odpady.

„Vyhláška obsahuje velmi problematický parametr – výhřevnost v sušině v hodnotě prakticky nejpřísnější v EU, která se oproti dosavadnímu stavu zpřísnila na polovinu. Problémové ministerské opatření se v praxi již negativně projevuje a většina připravených projektů nových třídicích zařízení byla ze strany zainteresovaných firem zastavena. Nově nastavené extrémní podmínky totiž prakticky nelze splnit, parametr výhřevnosti 6,5 MJ/kg v sušině je pro chystané třídicí linky nereálný. Nevyužitelné odpady po třídění tak prakticky nebude kam dávat s výjimkou spaloven, které si však mohou účtovat velmi vysoké platby. Tyto platby pak ekonomicky znemožní provoz třídicích zařízení,“ uvedl k této problematice Havelka.

Zdroj: Článek vyšel v Moravskoslezském deníku, ČAOH

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace