- Reklama -spot_img

Největší a nejmodernější závod na recyklaci plastů na světě

Miliardové investice do švédské recyklace plastů

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Kapacita až 200 000 tun plastových odpadů pojme recyklační středisko Site Zero ve švédské Motale. Stane se tak největším a nejmodernějším závodem na recyklaci plastů na světě.

Švédská společnost „Swedish PlasticRecycling“ (Svensk Plaståtervinning) pokračuje v investicích do zpracování plastů a zadává zakázku společnosti Sutco RecyclingTechnik GmbH na výstavbu druhého závodu „Site Zero“ v Motale. Po dobu přibližně deseti měsíců bude Sutco RecyclingTechnik společně s norskou strojírenskou společností Mepex Consult a zákazníkem Swedish PlasticRecycling vyvíjet koncept „Site Zero“. Před čtyřmi lety Sutco navrhlo a postavilo jeden z nejefektivnějších a nejmodernějších závodů (Motala-I) na zpracování plastového odpadu v Evropě. S technologií příští generace následuje „Site Zero“ (Motala-II) a s největší pravděpodobností nejmodernější závod na zpracování plastů na světě.

Svensk Plaståtervinning

Zařízení, které bude dokončeno v roce 2023, by mělo být schopno vytřídit až dvanáct různých typů plastového odpadu a recyklovat je v souladu s klimaticky neutrální a bezemisní technologií. Třídící kapacita na 60 000 metrech čtverečních se pohybují plasty od PP, HDPE, LDPE, PET obalů, barevných i průhledných PET lahví, PP fólie, EPS, PS, PVC, kombinovaných typů směsí polyolefinů, přes kovy až po různorodý neplastový odpad.

Závod zdvojnásobí současnou roční kapacitu na 200 000 tun. To znamená, že v budoucnu bude schopen přijímat všechny druhy plastového odpadu, který se vyskytuje ve švédských domácnostech. To má zajistit, aby se vytříděné suroviny staly součástí oběhového hospodářství, “vysvětluje Mattias Philipsson, generální ředitel společnosti Swedish PlasticRecycling (Svensk Plaståtervinning).

Švédská společnost Svensk Plaståtervinning rozhodla, že všechny plastové obaly v naší zemi budou recyklovány a stanou se novými plastovými výrobky. Největší a nejefektivnější závod na recyklaci plastů v Evropě.

 

Malé plastové díly, takzvané mikroplasty, které zbývají po třídění se oddělí a odešlou k chemické recyklaci nebo se zpracují na nové kompozitní výrobky. Za tímto účelem byl proces třídění rozšířen o nově vyvinutou koncepci procesu, která umožňuje flexibilní generaci primárních produktů pro chemickou recyklaci. Provozovatel systému tak může v budoucnu reagovat na měnící se požadavky trhu.

„Od roku 2025, ve fázi 2, chceme také prát a granulovat náš plastový odpad.“ Od této chvíle jsme schopni přenést veškerý švédský obalový odpad do systému uzavřeného cyklu, “říká Mattias Philipsson.

Plast je jedinečný materiál s mnoha dobrými vlastnostmi. Musíme se ale zlepšit v recyklaci plastů, které používáme.

 

„Site Zero“ by měl být zcela klimaticky neutrální projekt a neměl by způsobovat žádné emise. Závod je provozován s obnovitelnou energií a malé množství plastů nebo jiného odpadu, který nelze již recyklovat se využívá k energetickému využití bez emisí. Jedná se o takzvaný CCS (Carbon Capture Storage). Plánuje se také pokrytí ploché střechy budovy solárními články na výrobu energie. Od roku 2023 budou Motala-I a Motala-II vybaveny 60 blízkými infračervenými senzory (NIR) a přibližně 5 kilometry dopravníkového pásu, na kterém lze zpracovat veškerý obalový odpad ze Švédska.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace