Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pečlivě sleduje hodnoty energetického vyžívání odpadů v České republice. Data v jeho sledováních jsou již od roku 1989. Každoročně pak MPO vydává aktualizované shrnutí s širokou paletou přehledných a dobře vypovídajících grafů. Z grafů je dobře patrné, že energetickému využívání odpadů se v České republice dobře daří a že tato cesta využití odpadů v ČR má dlouhodobě pozitivní a jasně rostoucí trend.
Pro další rozvoj technologií energetického využívání odpadů je rovněž pozitivní, že analýza MPO odděleně sleduje i Evropskou unií preferované energetické využívání upravených odpadů před neupravenými. Řada tabulek a grafů ukazuje pozitivní trendy ve využívání paliv z odpadů v k tomu určených energetických zdrojích.
Materiál obsahuje na straně 20 také přehlednou tabulku jednotlivých spaloven odpadů („Přehled spaloven odpadu a jejich roční využití podle ČHMÚ“) , které jsou v České republice k dispozici, včetně jejich využitých kapacit v jednotlivých letech.
Přehlednou informaci o jasném mnohaletém trendu postupného navyšování kapacit energetického využívání odpadů v České republice dává i graf na straně 19 – kapacity-evo-v-cr-2019.jpg [ 270.96 kB, JPG ].
Stručný úvod z materiálu MPO
Oddělení analýz a datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) sleduje energeticky využívané odpady a alternativní paliva pravidelným statistickým šetřením od roku 2003. Toto šetření je doplňováno daty ERÚ, ČHMÚ a ČSÚ. Zjištěné statistiky slouží primárně pro potřeby Energetické bilance ČR, mezinárodního výkaznictví a stanovení podílu obnovitelných zdrojů energie v ČR. Tato publikace navazuje na publikaci vydanou MPO v roce 2018. Publikace vydaná v roce 2016 obsahuje podrobnou historii spaloven a energetického využívání odpadu.
Energetickým využitím odpadů se pro potřeby této statistiky rozumí spalování tuhých komunálních, nemocničních a průmyslových odpadů, jakožto i využívání tzv. alternativních paliv, která mají v odpadech svůj původ a to pouze v těch případech, kdy je vyrobená energie využívána a spalovaný odpad má pro její výrobu energetický přínos. Toto statistické zjišťování slouží pro účely bilancování energetiky v ČR a nemůže odrážet všechny aspekty problematiky spalování odpadů (certifikace paliv, podíl biologicky rozložitelných složek atd.). Základním zdrojem aktuálních informací o zařízeních využívajících odpady je databáze ČHMÚ „Seznam spaloven odpadů v ČR“ v členění: zařízení pro tepelné zpracování odpadu; zařízení pro tepelné zpracování průmyslového a nemocničního odpadu; zdroje znečištění ovzduší povolené pro spoluspalování odpadu. Provozovatelé těchto zařízení a další subjekty jsou obesíláni výkazy energetické statistiky MPO. Vzhledem k tomu, že tyto výkazy neumožňují plně zjišťovat energetické informace za jednotlivé dílčí kategorie spalovaných odpadů, či jednotlivé druhy alternativních paliv, bylo nutno přijmout určitá zjednodušení. Jednotlivá zařízení byla dle logiky rozdělena do těchto dílčích kategorií podle převažující vsázky, či technologie:
▪ Spalovny tuhého komunálního odpadu (ZEVO)
▪ Spalovny průmyslového a nemocničního odpadu
▪ Využívání odpadů a alternativních paliv v cementárnách a vápenkách
▪ Využívání odpadů a alternativních paliv v energetickém sektoru
Vzhledem k tomu, že je v této statistice sledováno pouze spalování odpadu, které slouží k výrobě energie, liší se výsledné hodnoty o hmotnosti takto využitého odpadu se souhrnnými hmotnostmi veškerého spáleného odpadu v ČR. Proto data publikovaná v této statistice nejsou srovnatelná s daty odpadového hospodářství ČSÚ a MŽP.
Ke stažení:
statistika-evo-2019.pdf [ 972.06 kB, PDF ]