Ostrava – Ministerstvo financí chce převzít zadávání zakázek týkajících se likvidace ropných lagun po bývalé rafinerii Ostramo v Ostravě. Sanaci největší ekologické zátěže v Česku dosud řídí státní podnik Diamo, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.
O návrhu na změnu zadavatele soutěží dnes začala jednat vláda, avšak jednání přerušila. Ministerstvo financí na svých webových stránkách vysvětluje, že změnou zadavatele chce uvést tuto ekologickou smlouvu do standardního režimu. Uvádí, že všechny ostatní podobné smlouvy má pod sebou. Průběh pozastavené likvidace ropných kalů, na kterou stát vynaložil přes dvě miliardy, označil za jako neuspokojivý také ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.
Ředitel Diama Tomáš Rychtařík zdůraznil, že platí smlouva se sdružením Čistá Ostrava, která zakázku na likvidaci ostravských lagun za 2,6 miliardy vyhrála v roce 2004. „Myslím si, že minimálně po dobu platnosti této smlouvy by Diamo mělo být zadavatelem jednotlivých soutěží týkajících se čištění kalů,“ řekl České televizi.
Podle původního harmonogramu prací ale měla být už letos lokalita zamořená odpady z rafinérské výroby a odpady z regenerace použitých mazacích olejů kompletně vyčištěná i zrekultivovaná.
Sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan začalo těžit kaly z Ostrama roku 2008. Odtěžilo asi 200 tisíc kalů, v roce 2012 však kvůli celé řadě komplikací těžbu zastavilo. Vedle problémů s udáváním paliva, které firma z odpadů s obsahem karcinogenních látek vyráběla, se ukázalo, že odpadů je asi o třetinu více, než ukazoval průzkum. Zbývá vytěžit ještě přes 90 tisíc tun. Ropné látky navíc začaly prosakovat do okolí. Mimo jiné se také ukázalo, že speciální linka na dekontaminaci zeminy za stovky tisíc je nefunkční a materiál v ní vybuchuje.
Diamo: Úplné vyčištění lagun bude stát další asi tři miliardy
Podle šéfa Diama Tomáše Rychtaříka je likvidace lagun asi v polovině. Uvedl, že úplné vyčištění území si ještě vyžádá asi tři miliardy korun. „Kaly byly zlikvidovány ze dvou třetin, sanace podzemních vod probíhá. Postup prací nejvíce zpomalily nové skutečnosti. Nebylo předně přesně stanoveno množství kalů, navíc jednotlivé kontaminované vody se dostaly také do nepředpokládaných oblastí,“ shrnul situaci Rychtařík.
Na vytěžení zbývajících 90 tisíc tun kalů běží výběrové řízení. „O vítězi by mělo být jasno v srpnu letošního roku. A druhá soutěž, která se týká dokončení sanace vod rozptýlených v podzemí, je v jednacím řízení se sdružením Čistá Ostrava,“ řekl ředitel. Vysvětlil, že v současné době posuzují návrh sdružení odborníci.
Čtvrtstoletí likvidace lagun
Odpady z rafinerie se ukládaly v Ostravě od konce 19. století, později se tam svážely staré motorové oleje z celého Československa. Původně byla rafinerie, kterou založil vídeňský průmyslník v roce 1888, na periferii města. S jeho rozmachem se ocitla v centru městské zástavby.
Privatizace a krach: Po roce 1989 areál zprivatizovala společnost Ostramo-Vlček, která se zavázala odpady zlikvidovat. Po katastrofální povodni v roce 1997, při které došlo k ropné havárii, zkrachovala. Nezajištěnou skládku pak za korunu odkoupil zpátky stát.
Čistá Ostrava a Geosan: Laguny Ostrama převzal státní podnik Diamo a vypsal na sanaci lagun výběrové řízení. Zakázku dostalo v roce 2004 sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan. To se zavázalo zpracovat do roku 2010 asi 200 tisíc tun tekutých i pastovitých odpadů obsahujících mimo jiné karcinogenní těžké kovy a polychlorované bifenyly. Roku 2015 měla být hotová i kompletní rekultivace zamořeného území. Sdružení slibovalo, že laguny zavápní, vytěží a smícháním s uhelným prachem vyrobí přes 400 tisíc tun alternativního paliva pro elektrárny a cementárny, což bude mít i ekonomický efekt. Zkušební těžba začala v roce 2008.
Anabáze s palivem: Když se nedařilo udat palivo v místních elektrárnách, roku 2009 začala firma prostřednictvím dalších firem domlouvat odbyt paliva, které několikrát změnilo obchodní název, v Polsku, nejprve v elektrárnách, poté jako surovinu pro přípravu briket a pelet i pro běžné vytápění domů.
Ostuda v Polsku: V roce 2011 musela Čistá Ostrava vývoz do Polska zastavit poté, co polská Hlavní inspekce životního prostředí označila palivo za nebezpečný odpad a požádala české státní orgány, aby zajistily odvoz zpět do Česka. Diamo přiznalo, že ztratilo nad tím, kde a jak se měl odpad pálit, kontrolu.
Akce Litvínov: Téhož roku skončilo 100 tisíc tun vytěžených kalů z Ostravy na skládce nedaleko Litvínova a přes protesty obyvatel a ekologických sdružení včetně Greenpeace se začalo pálit v cementárně v Čížkovicích.
Další kaly, další soutěž: V roce 2012 přišla Čistá Ostrava s tím, že odpadu je v lagunách asi o třetinu více, než ukazoval průzkum. Sanace, za kterou už stát zaplatil přes dvě miliardy, se v roce 2012 zastavila. Nejobávanější laguna R3 je stále netknutá. Zařízení za dekontaminaci zemí se ukázalo jako nefunkční. Loni vypsalo Diamo soutěž na firmu, která zlikviduje zbývajících více než 90 tisíc tun kalů. Zájem projevil opět Geosan.