- Reklama -spot_img

Konec uhlí za ochranu klimatu, zdraví lidí, nebo jen byznys uhelných firem?

“Nechceme být dál uhelný skanzen,” vzkázali ekologičtí aktivisté ministrům před zasedáním vlády

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Ekologičtí aktivisté a aktivistky z organizací Greenpeace, Hnutí DUHA a hnutí Fridays for Future dnes vystavěli před vchodem do budovy úřadu vlády konstrukci znázorňující uhelný skanzen a vedle ní rozvinuli transparent “Nechceme být uhelný skanzen až do roku 2038”. Před konstrukcí “postávaly” figuríny s tvářemi členů a členek vlády digitálně upravenými tak, jak by vypadaly v roce 2038. Právě ministři a ministryně mohou na svém odpoledním zasedání dobu uhelnou podstatně zkrátit. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by měl dnes na vládě předložit návrh na odklon od uhlí v roce 2038, který již dříve protlačil v Uhelné komisi.

Uhelná komise prověřovala scénáře odklonu uhlí do roku 2033 a 2038. Přestože doporučila rok 2038, nebude dnešní jednání jednoznačné a může skončit rokem 2033. Několik ministrů – zejména ministr životního prostředí Richard Brabec, ale také členové vlády za ČSSD Jan Hamáček, Jana Maláčová, Tomáš Petříček a Lubomír Zaorálek – totiž nesouhlasí s rokem 2038. Brabec, Petříček, Zaorálek a Hamáček dokonce veřejně deklarovali podporu dřívějšího roku – 2033. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se v médiích vyjádřil, že osobně je za ukončení těžby uhlí co nejdříve.

Happening před jednáním vlády. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Naopak ministr průmyslu Karel Havlíček trvá na roku 2038 a neváhá jej hájit nepravdivým tvrzením. ČTK minulý týden řekl, že “Nejdůležitější je tam mezidobí let 2025 až 2030, kdy jdeme na 50 procent “. Přitom návrh usnesení vlády nic takového neobsahuje.

Lukáš Hrábek z Greenpeace říká:
“Dnešní zasedání vlády může přinést velký zvrat. Ministři a ministryně v čele s premiérem Andrejem Babišem mohou podpořit konec uhlí už o 5 let dříve, než jí doporučuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v usnesení, které si nechal posvětit Uhelnou komisí. Rok 2033 nám přitom dává šanci přiblížit se k tomu, co je potřeba udělat, aby Česká republika dostála svým závazkům na ochranu klimatu plynoucím z Pařížské klimatické dohody. Zároveň rok 2033 více reflektuje dnešní ekonomickou realitu a dává možnost naplánovat spravedlivou transformaci uhelných regionů dříve, než se uhelný byznys sám zhroutí.”

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA říká:
“Premiér Andrej Babiš s ministry a ministryněmi vlády dnes mají udělat jedno z nejdůležitějších ekologických rozhodnutí v historii České republiky, rozhodnout o termínu konce spalování uhlí. Ministr průmyslu Karel Havlíček jim poslal podklady, které nezohledňují ekonomickou realitu ani ochranu klimatu a zdraví lidí, ale pouze byznys uhelných firem. Apeluji proto na premiéra Babiše a všechny členy a členky vlády, aby byli zodpovědní a podpořili rychlejší konec uhlí. Z možností, které mají, je to rok 2033.” 

Klára Bělíčková z Fridays for Future říká:
“Dnešní rozhodnutí vlády o konci spalování uhlí v České republice může vyjít vstříc mladším generacím, které budou nejvíce řešit následky klimatických změn. Podle klimatologů by se mělo ve vyspělých státech skončit s uhlím kolem roku 2030. Proto žádáme Andreje Babiše, ministryně a ministry, aby využili možnosti podpořit konec uhlí v roce 2033, tudíž o pět let dříve, než prosazuje ministr Karel Havlíček.”

Autor: Greenpeace Česká republika, Fridays for Future a Hnutí DUHA

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace