- Reklama -spot_img

Komentář k národní konferenci Předcházení vzniku odpadů

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Již třetím rokem probíhá v rámci České republiky Národní konference předcházení vzniku odpadu. Jejím organizátorem je České ekologické manažerské centrum, z.s. (CEMC). Dle informací, které uvádí na  svých stránek je na trhu již od roku 1992.

O konferenci jsem se dozvěděl náhodou. Jistě šťastnou. Jinak bych totiž nezjistil, že tématu, kterému se věnuji dvakrát delší dobu, než existuje konference samotná, je věnována taková důležitost a podpora. Jména jako INCIEN, MŽP, Asociace recyklace použitého textilu, z.s., EEIP, ALBERT, REMOBIL, PANATTONI EUROPE, NESTLE, CYRKL, NAFIGATE, či ARNIKA dávají jistotu. Všichni účastníci se jistě dozví, jak dobře si v tuzemsku vedeme prevenci vzniku odpadu.

Trochu mne překvapuje absence společnosti EKO-KOM. Myslím, že její přítomnost bude zajištěna minimálně vhodně umístěných barevných odpadových nádob s příslušnými symboly.

Pro všechny, kdo strádají absencí i osobní účasti na předchozích ročnících, dal server www.tretiruka.cz k dispozici všechny prezentace ke stažení zde.

Nemusíte mít strach, určitě nestrádáte sami. Absence přítomnosti, pozvánky, či výzvy k pro-aktivní účasti se vyhnula i mně samému, a to vždy důsledně.

Myslím, že to může být spojeno s jednou maličkostí. Akci organizují lidé přímo spojení s odpady a odpadovým hospodářstvím. Činí tak od roku 1992. Skutečnost, že mé jméno se nesmí v odpadových firmách a u jejich partnerů vyslovovat, asi způsobilo, že jsem na předchozích akcích nebyl a na té současné budu bohužel také scházet.

To však nepovažuji za důvod se nevyjádřit.

Dovolil jsem se podívat na činnosti některých z přednášejících. Tak například firma REMOBIL, která vlastně není firmou, nýbrž, jak sama uvádí NEZISKOVÝM PROJEKTEM, Přičemž, když se na stránkách nachází i odkaz „O Společnosti“, který však odkazuje jen na tajemné číslo 404.

Firma nebo pravděpodobně jen projekt, má jistě velké cíle. Chce, aby jí lidé přinesli 100.000 mobilních telefonů pro záchranu přírody. A za každý dá Jedličkovu ústavu dobrých 10,-Kč. Přitom všem ještě bude šetřit kilometry a vodu. Udává, že bude pracovat pro hendikepované a navíc chce ušetřit oxid uhličitý.

Prostě velký zázrak, který je třeba dále zviditelnit a šířit.

Stejně jako všichni kouzelníci, resp. jako všechny kouzelnické triky i tento má svou část, která zůstává oku nadšeného publika skrytá. Je to drobnost. Realita s tvrzenou jedinou pravdou.

Důvod, proč takový projekt vznikl?

Jsou to peníze?

Oněch deset korun je jen zlomek skutečné ceny vyřazeného mobilního telefonu. Telefony jsou z velké části prodávány do zemí třetího světa. Ty velmi poškozené nebo nefunkční jsou předány k vytěžení drahých kovů. Cenné komodity jsou následně dobře zpeněženy. Pro zajímavost bych rád dodal, že jen displej chytrého mobilu jich obsahuje za více než 300,-Kč.

Dalším zajímavým hráčem, který dostane prostor je developerská společnosti PANATTONI EUROPE, bude mluvit o tom, jak dobře lze využít brownfieldy (staré průmyslové prostory). Jen bych rád upřesnil, že se jedná o tu samou společnost, která na svých firemních stránkách hrdě hlásí, že už v Evropě zastavěla plochu větší než 8.000.000 m2, což přepočteno na fotbalová hřiště je celkem 1.600 kusů. Jsem zvědav jak pan Sovička, kterému jsem pravidelně na logistických konferencích kladl dotaz, kdy namísto GREENFEILDŮ bude firma konečně využívat BROWNFIELDY.

A co teprve projekt CYRKL, jedno z dětí INCIEN. Projekt, který sám na svých stránkách radí „VYDĚLÁVEJTE NA LIKVIDACI ODPADU“

Jeho sudička o něm na těch samých stránkách říká „CYRKL JE PRO MĚ NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NARUŠITEL SOUČASNÉHO ODPADÁŘSKÉHO KLÍDEČKU“. Jen bych rád upřesnil, že se jedná o takový online sběrný dvůr odpadu. Tady provozovatel nikomu za nic neručí, protože on přeci jen nabízí prostor pro zveřejnění.

Co u většiny však schází je REÁLNÁ PREVENCE VZNIKU ODPADU – TEDY SKUTEČNÁ REALITA JEHO PŘEDCHÁZENÍ. Namísto toho se, již ne ve dvou nebo v jednom dni, účastníci dozví, že odpad se generuje stále a generovat dále bude. Představení toho, jak se to má všechno dělat, místo dělat to.

Jak říkám v úvodu, konference jistě přinese spoustu zajímavých jmen a příběhů.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace