- Reklama -spot_img

Kanalizační potrubí se může ucpat z různých důvodů.

Na co si dát pozor?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.
Bojíte se, že se vám doma ucpe odpad? Není to legrace. S tímto problémem se čas od času setká snad téměř každý. A ať už k incidentu dojde v kuchyni, koupelně, nebo v jiné místnosti, řešení je někdy poměrně komplikované. V tomto článku se společně podíváme na nejčastější příčiny, protože když se s nimi seznámíte v předstihu, nedopustíte se zbytečných chyb – vaše trubky zůstanou průchodné.
Co všechno může ucpat naše potrubí?

Základní pravidlo zní: do záchodu a dřezu nepatří nic jiného než voda a to, co se v ní rozpustí. Ale co když tuto mantru porušíme? Třeba když spláchneme vatové tampóny, dětské pleny, zbytky jídla, vlasy, tuk, nebo dokonce nějakou tu drobnost, co nám vypadla z ruky. U všech takových předmětů hrozí, že se v potrubí usadí, vzájemně slepí a vytvoří neprostupnou zátku. Zda se tak stane, v praxi závisí na velikosti spláchnuté věci a průměru potrubí.

Dejte si pozor na tuk

Tuk, který vzniká při vaření, je pro domovní potrubí doslova smrtící. Když se dostane do odpadu, tak se na stěnách trubek usazuje a postupně vytváří tvrdý, mastný povlak. A ten už pak snadno zachytává další nečistoty, až se nakonec vytvoří pořádná zátka. Proto je důležité, aby se tuk nikdy nevyléval do dřezu, ale do speciální nádoby na odpad.

Všudypřítomné vlasy

Častým původcem ucpání, a to zejména v koupelnách, jsou vlasy. Ať už jde o vlasy z mytí hlavy, nebo chlupy a delší vousy z holení, všechny se rády zachytávají v sifonech a trubkách. Proto je důležité sifon pravidelně čistit „krtkem“ či jiným přípravkem k tomu určeným a používat sítka do odpadu.

Roli může sehrát i stáří nebo způsob instalace potrubí

S přibývajícím věkem se potrubí opotřebovává a na vnitřních stěnách se usazují nečistoty. To může vést k zúžení průřezu, a tím i k častějšímu ucpávání.

Dalším faktorem je špatná instalace. Pokud nebylo potrubí správně sestaveno, může časem způsobovat problémy. Třeba když se položí s příliš malým spádem a voda odtéká pomaleji – nečistoty se pak snadněji usazují. V takovém případě je vhodné kontaktovat odborníka na instalatérské práce a nechat jej rozvody rekonstruovat.

Pokud se vám potrubí přece jen ucpe, nezoufejte. Nabízí se různé způsoby, jak trubky zprůchodnit. Můžete zkusit použít prostředky určené k čištění domácího odpadu, mechanické nástroje (zvon a pružinu) – anebo se obrátit na někoho, kdo provádí odborné čištění kanalizace. Zásah profesionála vás sice bude něco stát, ale prakticky vždy skončí úspěchem.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace