- Reklama -spot_img

Infringementová novela putuje do parlamentu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Tzv. infringementová novela zákona o odpadech byla dne 25. 2. jako vládní návrh zákona předložena do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR – sněmovní tisk č. 409.

Hlavním důvodem pro zpracování této novely je dle MŽP nedostatečná transpozice rámcové směrnice o odpadech, kterou ČR vytýkala Evropská komise.

Mezi hlavní navrhované změny patří:

  • Úprava působnosti zákona o odpadech v § 2 – např. co se týče odpadů drahých kovů, odpadních vod či sedimentů. (Např. v případě odpadních vod, se nově zákon o odpadech nebude vztahovat na odpadní vody pouze v takovém rozsahu, v jakém se na ně vztahují jiné právní předpisy (vodní zákon a zákon o vodovodech a kanalizacích)
  • Změny v základních definicích – např. nové definice tříděného sběru či předcházení vzniku odpadů, definice nakládání s odpady bude doplněna o činnost obchodování s odpady, upřesnění § 9a Hierarchie nakládání s odpady.
  • Upřesnění způsobů využívání a odstraňování odpadů v přílohách č. 3, 4 a 12 zákona.
  • Vypuštění minerálních olejů z § 38 – na minerální oleje se nebude vztahovat povinnost zpětného odběru.
  • Změny v oblasti hodnocení nebezpečných odpadů a evidence při přepravě nebezpečných odpadův souvislosti s elektronizací – např. nové znění § 40, které by mělo být v praxi lépe realizovatelné a nebude znamenat takovou administrativní zatěž, jako původní znění schválené v tzv. ekoauditové novele zákona.
  • Úpravy v oblasti baterií a akumulátorů – adaptace na nařízení Komise (EU) z roku 2012 a vypuštění výjimky knoflíkových článků a přenosných baterií a akumulátorů pro bezšňůrové elektrické nástroje.
  • Stanovení možných způsobů bezhotovostních plateb při výkupu kovů (převod prostřednictvím poskytovatele platebních služeb nebo poštovní poukaz).

 

Problematické části novely – rozpory

Infringementová novela na vládě obsahovala několik poměrně vážných věcných a odborných rozporů. Mezi hlavní kritizované body novely patří:

Změna působnosti ve vztahu k odpadním vodám. Své rozpory k navržené věci sdělily např.: ministerstvo zemědělství, Hospodářstká komora ČR, Svaz měst a obcí ČR. Kritické připomínky sdělily i hlavní profesní svazy a asociace z dotčených sektorů – SOVAK, ČAOH a další (více zde).

Rozpor k problematice sedimentů uplatnili např.: ministerstvo dopravy, ministerstvo zemědělství, Hospodářská komora ČR a další.

Rozpor ve věci zpracování dat a sběru dat o odpadovém hospodářství: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Český statistický úřad.

 

Novelu nyní čeká projednání v Parlamentu České republiky, kde budou tyto věci pravděpodobně dále řešeny.

 

Novela je čtenářům webu ČAOH k dispozici zde:

novela-s-vyznacenim-zmen.pdf [ 505.05 kB ]

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace